758 Verpleging De honden bestemd voor militaire doeleinden moeten zooveel mogelijk van andere honden worden afgehouden, ten einde het overnemen van ziekten, zooals huidziekten, oogziekten, enz. tegen te gaan. Bij het ontstaan der gewone hondenziekte, die in het eerste levens jaar meestal voorkomt is eene matige voeding, koel verblijf en een schoon lichaam, zoowel in- als uitwendig een hoofdvereischte. Door de hooge temperatuur, die de beesten gedurende dien tijd meestal hebben, kan van baden geen sprake zijn, doch het schoonhouden met de kam is hoogst noodzakelijk. Een weinig bloem van zwavel vermengd met het eten, is zeer bevorderlijk voor de bloedzuivering. Bij verwondingen aan de ooren, wat herhaaldelijk voorkomt door het krabben, of wel op de andere deelen van het lichaam, is een mengsel van koolteer, groene zeep en een weinig spiritus zeer heilzaam. De koolteer en groene zeep werken genezend, terwijl de spiritus opdrogend werkt. Voor inwendige ziekten is het dieetstelsel het beste. Voeding. De voeding moet schraal zijn, d.w.z. vet is zeer nadeelig en veroorzaakt huiduitslag; soep zonder vet, vermengd met rijst en water is het beste voedsel. Voor belooningen wordt nu en dan een stukje geroosterd vleesch gegeven, doch in geen geval vet vleesch. Logies. liet verblijf der honden moet afgescheiden zijn, zoodat de gewone kazerne-en kamponghonden niet bij hen kunnen komen. Elke hond zoo veel mogelijk in een afzonderlijk hok of gezamenlijk in een niet te groot lokaal. Daarbij eene afgeschoten ruimte, waar zij zich nu en dan vrijelijk kunnen bewegen. Reinheid is een eerste vereischte. De africhter en zoo mogelijk ook zijn assistent houden verblijf onmiddellijk nabij de verblijfplaats der honden, zoodanig, dat zij de honden kunnen zien, zon der zich in hun logies te moeten begeven. De africhter en zijn assistent. De africhter en zijn assistent moeten menschen zijn van een bedaard karakter, bekend zijn met de verschillende eigenaardigheden, die zich bij honden voordoen; voldoende wilskracht bezitten om daardoor de hon-

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 209