771 van de manoeuvres in 1891 vastgesteld, is een gewichtige stap in deze richting. Aan ons, officieren, staat het, haar goed te leeren begrijpen, niet alleen met het oog op de volgende manoeuvres, maar vooral met het oog op de toekomstige gevechten. Dat zij de opmerking niet verge ten, welke door de arbiters bij de laatste manoeuvres is gemaakt „De officieren hechten, om zoo te zeggen, niet het minste gewicht aan de leiding van het vuurzij houden geen rekening met den vorm en het relief van het terreinte nauwernood houden zij reke ning met den afstand." „In den oorlog", antwoorden zij, „zullen wij aan dat alles wel denken." Groote dwaling! Men doet in den oorlog alleen datgene goed, wat men zich in vredestijd gewend heeft goed te doen. De hier bedoelde „Instructie voor de arbiters" luidt als volgt: „De algemeene bevoegdheden van de scheidsrechters zijn aange geven in de instructie voor de herfstmanoeuvres. Zonder in te grijpen in den gang der operatiën, hebben zij tot taak in alle twijfel achtige gevallen te beslissen en alle onwaarschijnlijkheden te voor komen of weg te nemen. In de practijk echter kunnen zij dikwerf de grofste onwaarschijn lijkheden niet verhinderen en bestaat hunne hoofdrol in het ver schaffen van de hoofdpunten voor de critiek van den leider. Nu ontstaan bij de manoeuvres de twijfelachtige gevallen en onwaarschijnlijkheden bijna altijd door de onschadelijkheid van het vuur, waarvan men over het algemeen het gebruik niet zoekt te regelen én met welks uitwerking men geene rekening houdt, wijl de gegevens tot beoordeeling bijna geheel ontbreken. Wel is waar, regelt het vuur alléén niet het verloop van den strijd en beslist het niet altijd in laatste ressort; maar het vuur regelt den loop van het geheel. Aan de uitwerking van het vuur, hetzij toegebracht of geleden, zijn de bewegingen van alle deze elementen ondergeschikt. liet is dus van gewicht, dat de hoofdofficieren, belast met de functiën van scheidsrechter, zich bij voorkeur er op toeleggen om hunne scheidsrechterlijke uitspraak te doen berusten op de vuur- uitwerking.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 222