772 Men moet trachten het gemis van het brutale bewijs der projec tielen, van de werkelijke uitwerking van het artillerie- en infante- rievuur, te vergoeden door de waarnemingen en het oordeel der scheidsrechters. De leiding van het vuur moet dus hunne geheele aandacht trek ken; tot dat doel zullen zij eenige kapiteins ter hunner beschikking hebben, die een cursus aan de Normaalschietschool van Chalons hebben bijgewoond. Zij zullen zich door hen laten ondersteunen bij het onderzoek, ten einde zich nauwkeurig rekenschap te geven van het min of meer oordeelkundig gebruik van het vuur en tot het begrooten van de waarschijnlijke uitwerking. Bij deze studie zullen zij tot grondslag nemen de gegevens van de Normaalschietschool. Wat verder het vuur betreft, zullen de arbiters niet alleen letten op de waarschijnlijke uitwerking met betrekking tot den afstand en de zichtbaarheid van het doel, de gedaante en het profiel van het terrein, de uitgestrektheid der getroffen strooken en de kwetsbaarheid der verschillende formatiën, maar ook op alle details in de uitvoering van het vuur: vuurdiscipline, schatten van afstanden, munitieverbruik. De dienst der scheidsrechters zal op de volgende wijze geregeld worden Artikel 1. Voor elke manoeuvre zal aan elke partij een speciale groep van scheidsrechters en kapiteins-adjuncten worden toegevoegd. Deze vooraf aangewezen groepen zullen zooveel mogelijk gekozen worden uit officieren van de tegenpartij. Artikel 2. In elke groep zal de hoogst in rang zijnde of de oudste officier Chef der scheidsrechters zijn. Hij verdeelt zijne arbiters over strooken, loodrecht op het gevechtsfront. Artikel 3. In plaats van in de linie rond te rijden om gevallen op te sporen, die hunne beslissing vorderen, zullen de scheids rechters bij het begin der manoeuvre worden verdeeld over korpsen of onderdeelen van korpsen, aan wie de uitvoering van het gevecht is opgedragen. De Chef der arbiters behoudt voor zich het algemeen overzicht of de strook, waarin het hoofdgevecht, zal gevoerd worden. De scheidsrechters zullen gedurende den geheelen loop der ma noeuvre de korpsen of onderdeelen, waaraan zij zijn toegevoegd, volgen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 223