773 tea einde zich rekenschap te geven van de opvolgende phasen, welke de commandanten der ondergeschikte gevechtseenheden hun vuur gevecht doen doorloopen. Te dien einde laten zij zich door die commandanten onderrichten aangaande het schatten van afstanden, de vermoede of geziene plaatsen van het vijandelijk doel, den vorm en het relief van het door den vijand bezette terrein. Zij kunnen aan hunne adjuncten opdragen op een ander punt te observeeren, aan welke opdracht dezen het recht ontleenen om zich eveneens door de commandanten der kleinere gevechtseenheden over alle details van den toestand te doen inlichten. ArtiJcel 4. De door de scheidsrechters of hunne adjuncten gedane vragen mogen geen stoornis teweegbrengen in de uitoefening van het bevel door de officierenze worden gedaan in den vorm van een eenvoudig verzoek om inlichtingen. De antwoorden der officieren kunnen bemerkingen en gemotiveerde beslissingen noodig maken,- doch alléén van de scheidsrechters. De arbiters zullen trouwens slechts een bescheiden gebruik van dit recht makenelke gewichtige beslissing, die den loop van de manoeuvre zou kunnen wijzigen, moet dadelijk aan het oordeel van den Chef der arbiters of zoo noodig aan dat van den leider der manoeuvre worden onderworpen. Artikel 5. Mocht zich een gevechtstoestand voordoen, welke eene gewichtige les bevat, waarvan het van belang is, dat iedereen profi teert, of wanneer de opmerkingen van de scheidsrechters dit wettigen dan zal de algemeene leider de mauoeuvre doen staken om den weder- zijdschen toestand der partijen na te gaan en te vergelijken. Artikel 6. Om aan den algemeenen leider de middelen te verschaffen om bij het einde der manoeuvre de toestanden en de met elkander in strijd zijnde opmerkingen der scheidsrechters van beide partijen te kunnen vergelijken, moet elk arbiter of adjunct zijne waarnemingen in chronologische volgorde noteeren, door nauwkeurig het tijdstip aan te teekenen. Bovendien moet elk scheidsrechter met behulp van elk dezer waar nemingen de positie en formatie van de tegenpartij opteekenen, zooals hij zelf' ze heeft kunnen observeeren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 224