774 Artikel 7. Het algemeene plan van elke manoeuvre zal uiterlijk den dag te voren aan de scheidsrechters worden meegedeeld. De inlichtingen omtrent de tegenpartij moeten beschouwd worden als van vertrouwelijken aard te zijn. De Chef van elke groep arbiters zal onmiddellijk de verschillende opdrachten over zijne scheidsrechters verdeelen, die zich alsdan kunnen voorbereiden door den toestand en het terrein te bestudeeren; zij mogen de troepen in het terrein voorafgaan. Verder zullen de rust dagen hen gelegenheid geven om de verschillende gevechtsterreinen te verkennen. Artikel 8. Elke Chef van een groep scheidsrechters moet den bevelhebber van de partij, waaraan hij is toegevoegd, bij het begin der manoeuvre inlichten aangaande de opdrachten, die hij aan zijne arbiters en adjuncten heeft gegeven. Artikel. 9. De algemeene leider der manoeuvre zal in alle om standigheden hoofdarbiter zijn, aan wien de Chefs der arbiters en de speciale scheidsrechters voor de artillerie en de cavalerie onmiddellijk alle quaestiën zullen onderwerpen, waarin zijne hoogste beslissing noodzakelijk wordt geacht". Voor het Indisch leger bestaat nog geen officieel voorschrift voor manoeuvres van twee partijen tegenover elkander, dat bindend is voor alle wapens. Voor de Infanterie bevat het voorschrift tot het houden van oefeningen in de 28 t/m 34 eenige wenken, doch deze zijn voor de practijk ten eenenmale onvoldoende. Toen dan ook in het jaar 1888 in de 2e Militaire Afdeeling op Java groote manoeuvres met alle wapens moesten gehouden worden, werd aan de officieren een voorschrift verstrekt, dat tot aanvulling diende van de hiervoren genoemde paragrafen van het voorschrift tot het houden van oefeningen. Het voorschrift voor de manoeuvres in 1888 bevat zeer veel goeds en zou, eènigszins gewijzigd en aangevuld, tot een goeden algemeenen leidraad zijn om te werken (1). (1) Het voorschrift is opgenomen in het Ind. Mil. Tijdsch. 1889, Ie deel, bladz. 286.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 225