777 wordt een compagnie infanterie gemarkeerd door een officier en drie man, een peloton cavalerie door drie ruiters, een sectie artillerie door één stuk; elk dezer afdeelingen is voorzien van eene nationale vlag. Wil men dus volgens dit voorschrift één bataljon infanterie mar keeren, dan onttrekt men vier officieren aan de oefening, terwijl voor ééne gemarkeerde batterij drie stukken zouden noodig zijn. Daarentegen bepalen de Nederlandsche en Duitsche voorschriften, dat een bataljon door eene sectie op één gelid, een eskadron door drie ruiters en een batterij door één stuk worden gemarkeerd. Hef komt ons beter voor, dat eene instructie voor de manoeuvres voor ons leger geen bindend voorschrift voor het markeeren van troepen geeft, maar dit aan den Leider overlaat. Wij zouden gemarkeerde troepen alléén wenschen te bezigen om reserven voor te stellen bij de manoeuvres van twee partijen tegen over elkander (1). 2°. De §§10 en 11 der instructie van 1888 handelen over schijngevechten. Wij zouden dit woord liever niet gebruiken. Het spreekt toch van zelf, dat bjj vredesmanoeuvres slechts schijnge vechten kunnen geleverd worden. Maar het woord schijngevecht wordt zoo licht verward met schijn aanval, welke laatste dient om den vijand te misleiden, hem op zeker punt bezig te houden en daardoor zijne aandacht van een ander punt af te leiden. De schijn- aanval komt dus bij eene manoeuvre wel voor, maar het hoofddoel is toch meestal een beslissing-zoekend gevecht, een hoofdstrijd te leveren. Overigens wordt in die paragrafen zeer juist gezegd: „Dat iedere commandant steeds moet nagaan, welken invloed in de werkelijkheid de verschillende omstandigheden en vooral het vijandelijk vuur op den toestand en de handelingen zijner troepen zouden hebben, en dat daarnaar de verdediger moet beslissen, of hij zijne stelling be houden kan, de aanvaller, of hij den aanval kan doorzetten. „Leidt die beoordeeling niet tot een besluit van den verdediger om zijne stelling te verlaten, of van den aanvaller om zijn aanval als mislukt (1) De voor de oefeningen bestemde troepen kunnen soms, onder één commando vereenigd, tegen een gemarkeerden vijand manoeuyreerendit geval wordt hier niet bedoeld.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 228