779 de scheidsrechters. Het zijn vooral deze paragrafen, die wij zouden wenschen gewijzigd en aangevuld te zien in den geest der Fransche instructie van 1891. Bij de manoeuvres in de 1® Militaire Afdeeling op Java in de jaren 1879 en 1880 werden gewoonlijk bij elke partij twee scheids rechters ingedeeld. Yoor een detachement van 2 bataljons, x/2 eskadron en 1 batterij is dit aantal voldoende. Bij de manoeuvres in de laatste jaren werd aan elke partij gewoonlijk slechts één scheidsrechter toegevoegd, met het gevolg, dat op menig punt van het gevechtsveld onbestaanbare gevechtstoestanden voorkwamen. Zoo b. v. achten wij het onbestaanbaar, dat artillerie op 600 M. in batterij komt tegenover eene stelling, die door twee compagnieën en een sectie artillerie bezet is; dat de bestorming eener brug door infanterie kan beproefd worden, als die brug behoorlijk door infanterie- en artillerie vuur bestreken wordt; dat eene colonne van twee bataljons op 500 a 600 M. vóór langs het front van een in stelling zijnden verdediger ongestoord een flankmarsch uitvoert. Daarom lacht ons het denkbeeld, neergelegd in de Fransche instructie van 1891, bijzonder toe om aan de hoofdofficieren, die als scheids rechters optreden, eenige kapiteins als adjuncten toe te voegen. Zooals de Fransche instructie ten rechte voorschrijft mogen de adjuncten geen beslissing uitspreken; ze zijn slechts om waar te nemen of de partijen naar behooren rekening houden met elkanders vuuruitwerking en of het vuur naar behooren geleid en geregeld wordt. Komt dus de scheidsrechter op een punt van het gevechtsterrein, dat hij zelf niet overzien kon, dan vindt hij daar zijn adjunct, die hem onpartijdig over alles kan inlichten. Alleen dan zal naar behooren kunnen worden voldaan aan hetgeen in 22 der instructie van 1888 wordt geëischt, namelijk: „Waar de troepen tot stilstand zijn gekomen in afwachting van de uitspraak des scheidsrechters, moet deze uitspraak ten spoedigste worden gegeven, zonder veel tijd met onderzoek te verliezen". Welke kapiteins moeten nu tot adjuncten worden gekozen? In geen geval de kapiteins van de korpsen, die aan de manoeuvre deelnemen. Maar er zijn te Batavia kapiteins werkzaam bij de I® en II® Afdeeling vau het Departement van Oorlog en bij het Hoofd-

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 230