780 bureau van den Qeneralen Staf; verder de directeuren van de Militaire school en de kaderschool en de kapiteins van het le Depotbataljon te Magelang insgelijks de directeur van de kaderschool en de kapiteins van het 2C Depotbataljon. Deze officieren zullen ongetwijfeld gaarne eens hun bureauwerk of recrutenonderwijs tegen een rit in het manoeuvreerterrein verwis selen (1). 4°. 21 van het voorschrift voor de manoeuvres in 1888 schrijft ten rechte voor, dat slechts bij hooge uitzondering eene afdeeling voor den geheelen duur der manoeuvre buiten gevecht mag gesteld worden, want voor zulk eene afdeeling zou de oefening weinig vruchten opleveren. In zijne voordracht over manoeuvres waarschuwt de ritmeester "WüPPERMANN vooral tegen het lichtvaardig buiten gevecht stellen van geheele batterijen en beroept zich daarbij op de voorbeelden door generaal Hohenlohe in zijne brieven aangevoerd van zwaar geteis terde batterijen, die met verlies van een of meer stukken toch het vuur wisten vol te houden. 5°. In 24 van het voorschrift van 1888 worden eenige grond regels van algemeenen aard gegeven, die als leidraad dienen voor de scheidsrechters bij het nemen hunner beslissingen. Zooals wij reeds gezegd hebben, zouden wij deze grondregels uit voeriger wenschen behandeld te zien en de kennis er van voor elk officier, die aan de manoeuvre deelneemt, verplichtend willen stellen. Die kennis toch geeft den onderbevelhebbers het noodige vertrouwen in de uitspraak van de scheidsrechters en leert hen zelf een besluit te nemen op punten, waar de scheidsrechter niet aanwezig is. Men zal ons tegenwerpen, dat de kennis van de tactiek der drie wapens, welke ieder officier bezitten moet, daartoe voldoende moet zijn. De practijk heeft echter bewezen, dat daarop niet te rekenen valt; vandaar dat in verschillende legers in eene instructie voor de manoeuvres (1) Bij de groote manoeuvres in de le Militaire Afdeeling op Java in 1879 en 1880 waren meermalen kapiteins van de He Afd. van liet D. v. O. officieel tegenwoordig, terwijl wij, werkzaam bij den cursus van het le Depotbataljon, als scheidsrechter waren ingedeeld.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 231