788 De marsch wordt nu voortgezet tot aan den rivierovergang ten Zuiden van Tji Tjere Girang. De voorhoede trekt over, doorzoekt snel het bosch aan de over zijde en neemt stelling iets ten Westen van den weg, front naar het bamboebosch. De voorste afdeeling der hoofdmacht volgt en wacht aan den linkeroever de gevangenen en de rest der hoofdmacht in. Deze zet nu, het voetpad verlatende, in Noordelijke richting den marsch voort naar Tji Tjere Girang. De voorhoede blijft in hare stelling en volgt op ongeveer 50 X achter de colonne. In den regel wordt de aankomst van transporten, patrouilles, ordonnansen enz. door de schildwachten in bivouak of benting tijdig gemeld, zoodat de aldaar bevelvoerende officier of iemand van zijnent wege de nieuw aangekomenen te gemoet treedt. Mocht dit evenwel in het hier behandelde geval niet geschieden, dan wordt de bivouak- commandant van de aankomst verwittigd door een onderofficier van het transport. De transportcommandant zelf blijft bij zijn troep tot aankomst van dengene, aan wien hij de krijgsgevangenen heeft over te leveren. Onderstellen wij thans, dat eene ontmoeting met den vijand plaats heeft en de voorhoede uit het Noorden beschoten wordt zoodra zij de rivier Karoengan is overgetrokken en voortrukt om stelling te nemen Noordwaarts van de waadbare plaats. Als de vijand zijn vuur opent, marcheert zij snel door tot den rand der sawah, waar wellicht galangans eenige dekking verschaffen. Yan uit deze stelling wordt de vijand waargenomen en als zijn vuur aanhoudt met enkele salvo's geantwoord. De transportcommandant geeft last aan het achterste gedeelte der hoofdmacht en de gevangenen terug te trekken in Sankalie, begeeft zich zelf met het voorste deel der hoofdmacht en de tandoes naar den linkeroever der Karoengan en neemt stelling naast de voorhoede. De commandant stelt zich op de hoogte van den toestand en neemt snel zijn besluit. Lang turen op de stelling van een Inlandschen vijand verschaft veelal geen verdere gegevens. Kloek en snel be sluiten en daarna niet meer afwijken van het eens gevormde plan is

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 239