789 in den oorlog het beste. Bij de uitvoering denke men aan Napoleon's „activité, vitesse" een regel, die ook geldt in den strijd met den Indischen vijand. De transportcommandant besluit tot een vasthouden in front en eene omtrekking van en aanval op 's vijands linkervleugel. Hiertoe worden de volgende bevelen gegeven. Door middel van den hoornblazer krijgt de commandant van het in Sankalie achtergebleven gedeelte de volgende order: „Zend mij 1 Inl. sergeant en 15 Inl. fuseliers. De rest neemt, als „ik opruk, stelling op linkeroever als reserve. Gevangenen blijven in „Sankalie. Op signaal voorwaarts vervolgen zij den marsch; opdat „van Rechtsomkeert trekken zij terug in richting Djattie". Na 15 a 20 minuten kan de ontboden versterking aankomeD, de com mandant der voorhoede krijgt dan het volgende bevel: „Voorhoede versterken met vier man van het door den transport- commandant mede gebrachte gedeelte der hoofdmacht en afmar- „cheeren in Oostelijke richting tot aan de rivier. Ongeveer 200 X den linkeroever volgen en vervolgens Noordwaarts rukken om 's vijands „linkervleugel te omtrekken en aan te vallen. Eén tandoe mede- „nemen". Als de voorhoede de omtrekking begint, wordt de Zuid-Oostelijke hoek van het bamboebosch onder vuur gehouden door de afdeeling, die den vijand in front vasthoudt en die wordt aangevoerd door den transportcommandant zelf. Naarmate de omtrekkende afdeeling haar doel nadert, tracht ook de transportcommandant terrein naar voren te winnen door uit de flank langs de sawah te marcheeren' Dit geschiedt echter eerst als de omtrekkende afdeeling haar doel dicht genaderd is, vóór dien tijd wordt het Oostelijk deel van het bamboebosch krachtig onder vuur gehouden. Wij zullen nu aannemen, dat de vijand vóór of na den aanval op zijn linkervleugel terugtrekt. Yervolgd wordt hij niet dan door enkele salvo's, de omtrekkende afdeeling krijgt last iets buiten den rand van het bosch stelling te nemen; het signaal voorwaarts wordt gegeven, waarop de gevangenen overtrekken, de reserve krjjgt last met dezen den marsch te vervolgen. De transportcommandant marcheert met zijn afdeeling Noordwaarts

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 240