LEEKEN-IDEEËN OYER MILITAIR RECHT. Een mensch moet in een beschaafde maatschappij de mode volgen, en omdat het mode schijnt te worden in het I. M T., dat men met citaten iets tracht te bewijzen, zoo verzoek ik den vriendelijken lezer om toe stemming, op mijn beurt ook eens met een citaatje te mogen beginnen. Het is maar een kleintje, dat erken ik, doch alle begin is moeilijk. Niettemin heb ik er al dadelijk mede aangetoond, waarom ik in mijn leeken-ideeën over militair recht zulk „een hoogen toon" heb aange slagen en mij zelfs heb veroorloofd te „rieken" naar „professorale" wjjsheid. Want zonder te willen beweren, dat menschen, die zoo bescheiden en welwillend zijn in hun optreden als Metis (1) steeds getoond heeft te zijn, daarom per se tot de Lumpen moeten behooren, zoo vond ik het toch minder raadzaam, om gevaar te loopen tot deze soort menschen te worden gerekend, tengevolge van een overgroote mate van nederigheid. Doch genoeg over deze soort van gedachtenwisseling. Zonder twijfel verdient zij afkeuring, doch, het zij in alle beschei denheid gezegd, veel sterker nog keur ik de wijze af, waarop in dit Tijdschrift enkele als meesters poseerende personen den naar waarheid zoekenden leek behandelen. Is het den meester waardig, om in een wetenschappelijken redetwist den leek aanhoudend diens onkunde te verwijten en te pas of te onpas te weeklagen over diens geringe wetenschappelijke kennis? Is het logisch redeneeren in den aanvang van een betoog het streven van dien leek „dubbel loffelijk" te noemen, om hem aan het slot den welgemeenden raad te geyen, voorloopig maar te zwijgen? Deze handelwijze doet denken aan den korporaal, die, in het nauw gebracht door een fuselier, zijn waardigheid tracht op te houden door te zeggen: zwijg fuselier. Het argument toch, dat de leek te laag in ontwikkeling staat, om den meester in zijn redeneering te volgen, kan voor dit geval Nur Lumpen sind bescheiden. (1) Zie bijv. I. M. T. 1882 en 1884.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 242