574 den aanvang af alle gevaar voor het evenwicht van het fonds ter zijde gesteld en zijn daarbij oudere en jongere officieren aan evenredige lasten onderworpen. Evenwel onder ééne voorwaarde. Zij is deze, dat om de vijf jaren de zoogenaamde „wetenschappelijke balans" van het fonds worde opgesteld en daarnaar de doorloopende contributie voor het volgende vijfjarige tijdperk vastgesteld. In elk geval is deze maatregel hoogst wenschelijk, ja onmisbaar te noemen. Ook hier wordt dit door de ervaring geleerd. Indien de toestand van net bestaande fonds door deskundigen tijdig ware onderzocht, zou de achteruitgang zijn tegenge houden en ware de treurige toestand, die hier werd blootgelegd, achterwege gebleven. Het deskundig onderzoek zou gewaarschuwd hebben tegen uitkeeringen uit de reserve aan een ander fonds, maar vooral zou het den maatregel van 1862 hebben tegengehouden. Om dus voor het vervolg dergelijke handelingen te voorkomen, is een periodiek onderzoek noodzakelijk. Zoowel levensverzekering-maatschappijen als pensioenfondsen moeten zich hieraan onderwerpenbij de groote maatschappijen geschiedt het elk jaar voor de balans, bij het weduwenfonds der burgerlijke ambtenaren is het deskundig onderzoek om de 5 jaren voorge schreven. Zoo mag hetzelfde voorschrift hier allerminst ont breken. Door dit onderzoek zal de sterftekans van officieren en van hunne vrouwen en kinderen beter dan tot dusver aan het licht komen, maar bovenal zal voor het evenwicht van het fonds worden gewaakt. Bij de minste afwijking in ongunstigen zin, zullen maat regelen kunnen genomen worden om den wagen in het rechte spoor terug te brengen. Mocht dan (wat ik wel verwacht) blijken dat de doorloopende contributie a 6 pet. te hoog is gesteld, ook met inacht neming van den verlaagden rentevoet, zoo kan tot vermindering' worden overgegaan. Dan zou het overweging verdienen die vermin dering in de eerste plaats op de pensioenen toe te passen. En daar in de eerste jaren voornamelijk jeugdige, in actieven dienst verkee- rende deelhebbers worden opgenomen, zal de gelegenheid ruimschoots voorhanden zijn om de vermindering van contributie voor gepension- neerden toe te passen, zoodat allen, die in dien toestand komen, de voordeelen der reductie genieten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 25