810 Nauwelijks echter was het le Bataljon naar Java teruggekeerd of de ongeregeldheden begonnen opnieuw; vooral in het district Ampat- Lawang en boven Moesi trad de vijand steeds brutaler op, ja ten slotte kwam hij zelfs onder het bereik van onzen post te Tebing- Tinggi, waar hij op de manschappen, die zich in de rivier gingen baden, schoot en zich daarna ijliugs uit de voeten maakte. Weliswaar werden deze vijandelijkheden door het nemen van goede maatregelen en het maken van excursiën in den omtrek van onze versterking tegengegaan, doch dat nam niet weg, dat onze tegenstanders nog een aanval op de commandantswoning dorsten te ondernemen, waarbij de commandant, kapitein Becking, en de luite nant der genie van Deventer gewond raakten. Een der hierboven bedoelde excursiën had plaats onder de orders van den 1™ luitenant Heisterkamp en werd medegemaakt door den nieuw benoemden controleur van den Bossche. Op de hoogte van Goenoeng Rembang hadden eenige kwaadwilligen de hooge, steilgelegen doeson van dien naam, versterkt, om van daaruit naar zij dachten ongestraft strooptochten te kunnen maken en ongeregeldheden te plegen. Na een allerhardnekkigst gevecht werd de bende echter met groot verlies uit hare positiën gedreven, verjaagd en tot Poeloe Pangong achtervolgd, waarop door de onzen naar Tebing-Tinggi werd teruggekeerd. Zoo stonden de zaken ongeveer, toen de luitenant-kolonel de Brauw, in 1851 tot militairen commandant en wd. resident van Palembang benoemd, op zijn standplaats was aangekomen. Toen deze hoofdofficier al dadelijk ongunstige berichten ontving uit Ampat-Lawang, de omstreken van Lahat, de Kikim en de boven Moesi, besloot hij zich in persoon van den toestand te gaan over tuigen en van die gelegenheid tevens gebruik te maken, om zich in alle Marga's als resident te doen huldigen. Daar hij meende den Rijksbestierder niet te kunnen vertrouwen, liet hij zich in diens plaats op zijn reis door Toemenggoeng Moksien vergezellen, terwijl hij voorts diens beide zoons, den luitenant-adjudant Schmidt, den controleur van den Bossche en een klein detachement van het garnizoen van Palembang medenam. De tocht ging eerst langs de rivier de Ogan naar Lahat en verder

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 261