814 Kort daarop lichtte te Batavia nog het anker Zr. Ms. Etna, die de 4e comp. van het 7e bataljon aan boord had en den 26en te Palem- bang aankwam, om de voor de excursie bestemde krijgsmacht te ver sterken, terwijl eindelijk in September met Zr. Ms. Borneo en Suri name onder de bevelen van majoor Pison de 2e en 3e compagnie van het 7e bataljon nog arriveerden. Alvorens den veldtocht te beginnen, werd het raadzaam geacht, den niet recht betrouwbaren Rijksbestierder uit Palembang te verban nen en werd op voorstel van de Brauw deze Groote naar Poerwo- redjo gezonden, om daar onder nauwgezet toezicht geplaatst te worden. Het oorspronkelijk plan van den colonnecommandant was, om zelf met drie compagnieën de Moesi tot aan Tebing-Tinggi op te varen, de communicatie op de rivier te herstellen en de omstreken van laatstgenoemde plaats van vijanden te zuiveren. De 4e compagnie van het 7e bataljon zou over land naar Lahat oprukken, deszelfs omstreken doorzoeken en daarna door de Kikim naar Tebing-Tinggi marcheeren om zich op die plaats met de Hoofdcolonne te verëeni- gen, ten einde samen Ampat-Lawang binnen te trekken. Nauwelijks geëmbarkeerd zijnde, kreeg de overste de Brauw de tijding, dat Lahat door opstandelingen omringd was, dat de geheele Kikim dicht door den vijand bezet en flink versterkt was en dat ook van uit Keboer, beneden Lahat aan de Lematang gelegen, het opvaren der troepen ernstige hinderpalen zouden in den weg gelegd worden. Deze tijdingen deden het eenmaal opgevatte plan wijzigen en den colonnecommandant besluiten om niet de Moesi, maar de Lematang op te varen, ten einde in de eerste plaats Lahat's bezetting ter hulp te komen en dan door de Kikim naar Tebing-Tinggi op te rukken, alwaar door de gestremde communicatie groote behoefte aan leeftocht was ontstaan. Zoo gezegd, zoo gedaan; de rivier werd opgevaren tot aan G. 74egong, alwaar men den fiea September debarkeerde, ten einde den marsch over Moeara Enim, Arahan en Keboer naar Lahat te vervolgen. Den 11011 d a. v. werd werkelijk op een uur afstands van Keboer op een vijandelijke kampong gestooten, die door een borstwering

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 265