815 en bamboe-doeri pagger omringd, den grooten weg bestreek en met één zijde tegen den hoogen, steilen oever van de Lematang was aangeleund. De overste liet de versterking aan de landzijde geheel omsingelen en de 5e compagnie 13e bataljon met de pradjoerits, een en ander onder de orders van majoor Meiss, een aanval doen. Hoewel door den vijand getracht werd, om de attaque door een hevig geweer- en lilavuur tot staan te brengen, gelukte dit niet; onze dapperen waren na een half uur in de versterking en joegen de bezetting van den 30 a 40 voet hoogen, steilen oever in de rivier, die sommigen wisten over te zwemmen, doch waarbij ook velen omkwamen. Wij bekwamen bij deze ontmoeting een Inlandschen gewonde, de tegenstander kreeg 25 dooden en gewonden. Onmiddellijk werd daarop naar Lahat voortgerukt, alwaar men nog denzelfden dag arriveerde. Al dadelijk bleek, dat het doortastend optreden onzer troepen een diepen indruk op de opstandelingen had gemaakt, zoodat het niet veel moeite kostte om de omstreken van Lahat van vijanden te zuiveren, ter hoogte van Lobo-Sepong een vijandelijke versterking te slechten, zoomede de doeson Tandjong-Auer, het brandpunt van den opstand in de Lematang-Oeloe en verblijfplaats van Anak Dalem Baajong, hoofd van de beweging, met den grond gelijk te maken. Het is hier wellicht de plaats, om van een schoon wapenfeit van eenige manschappen van het detachement te Moeara-Klingie melding te maken. Een elftal soldaten was, onder commando van den Eur. sergeant Kranevoetter, ter begeleiding van Gouvernementsvaartuigen, per prauw stroomafwaarts gezonden. Onderweg het bericht ontvangende, dat de exp. troepen den weg over Lahat hadden gekozen, keerde de sergeant met zijn transport naar Moeara-Klingie terug. Te Moeara-Semangoes, een dag opvareus van zijn garnizoen verwijderd, werd de nacht doorge bracht; de prauw werd vastgelegd en juist wiide de bemanning aan den wal gaan, om eenige inkoopen te doen en rijst te koken, toen plotseling een groote troep opstandelingen te voorschijn kwam en Dl. II, 1892. 53

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 266