SCHIETREGELS YOOR GRANATEN UIT YESTINGGESCHUT. De Nederlandsche schietregels voor granaten, die zich gedurende een twaalftal jaren op enkele kleinigheden na onveranderd hebben gehandhaafd en sedert 1887 ook in Indië zijn gevolgd, behooren thans wederom tot het verledene. Een voorloopig reglement, een ontwerp leidraadis er voor in de plaats getreden en het valt niet te ontkennen, dat daarmee eene belangrijke schrede in de goede richting is gedaan. Men behoeft het nieuwe voorschrift slechts vluchtig in te zien om tal van verbeteringen te ontwaren. Zoo is b. v. gebroken met het beginsel om steeds met de geheele correctie der eerste grens vooruit of terug te gaan en behoeven ook de beide nauwe grensschoten niet altijd meer te worden herhaald. Het groepschieten met de opzethoogte van een treffer is vervallen en evenzoo het verlengen der groep, indien men daarin twee schoten in tegengestelden zin van de vier andere heeft waargenomen. Yoor het voortgezette vuur zijn vollediger regels gegeven; ook het geza menlijk grensschieten en het vuren met overgenomen opzethoogte berusten thans op betere grondslagen. Wij zullen met de opsomming van de verschillende verbeteringen niet doorgaan; deze toch spreken veel te luid voor zich zelf, om niet algemeen te worden opgemerkt. Wij hebben daarvan dan ook slechts enkele aangestipt om te doen uitkomen, dat het nieuwe voorschrift zich op tal van punten zeer gunstig van het oude onderscheidt. Niettemin is het eigenlijke gronddenkbeeld, waarvan de Leidraad bij het inschieten met granaten uitging, onaangetast gebleven, en hebben de ingevoerde verbeteringen minder op de hoofdzaak, dan wel op detailzaken betrekking. Wij hadden gaarne eene meer radicale herziening gewenscht, omdat, naar onze meening, dat gronddenkbeeld

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 271