839 sir Redvers Buller en sir Evelyn "Wood waren het met hem eens. Een hunner noemde het binnenlandsche bataljon een „kinderkamer"een ander vergeleek het binnenlandsche leger, na aftrek van het contingent voor Indië, met een uitgeknepen citroen en sir Evelyn beweerde, dat de Inland- sche soldaten zelfs niet in staat waren tot één dag velddienst in Engeland. De gebrekkige wijze van recruteeren en de onvoldoende bezoldiging hebben het leger impopulair en zwak gemaakt. Het recruteeren geschiedt onstelselmatig en zonder zorg. Gr. Britannië en Ierland is voor dit doel verdeeld in 81 districten, in elk waarvan een officier (die gewoonlijk vele andere plichten te vervullen heeft) en een of meer betaalde werfofficieren zijn aangesteld, welke weder een vrij groot aantal helpers hebben. Maar zoodra de schutterij gerecruteerd is, steken deze recruters geen hand meer uit, tenzij hun dit wordt gelast, wat natuurlijk nooit gebeurt, daar niemand dan zij op de hoogte kunnen zijn der plaatselijke toestanden. Zij trachten zich niet in verbinding te stellen met plaatselijke autoriteiten, geestelijken en andere invloedrijke personen of eenig zelfstandig werk te doen. In sommige districten zijn de werf officieren tevens sergeants van de schutterij of de vrijwilligers en hebben zij dus geen tijd voor het werven; maar over 't algemeen bleek uit de getuigenissen, dat het onwetendheid, onbekendheid met plaatselijke toe standen, een bureaucratische opvatting van plicht zijn, die maken, dat het werven zulk een ongunstig resultaat heeft. Jonge mannen, die voorden dienst geschikt zijn, worden niet opgezocht „bewerkt"; men wacht tot zij zich uit eigen beweging komen aanmelden. Dan ook doet het stelsel van special enlistments veel kwaad. Hoewel de minste leeftijd voor rekruten 18 jaar is, vindt men onder hen veel mannetjes van 17 of zelfs 16 jaar. Evenzeer komen uitzonderingen voor op de vereischte grootte, den omvang van borstkas en gezondheid. Dit komt omdat een recruut die bijv. den vereischten ouderdom niet bezit, maar aan de overige voorwaarden voldoet, bij buitengewone inschrijving kan worden toegelaten. "Werd dit stelsel goed uitgevoerd, dan waren het lang geen kwade middelen om goede solda ten te krijgen. Maar in practijk deugt het niet. Er zijn geen vaste standaards volgens welke dergelijke soldaten moeten gekeurd worden en jonge, onervaren artsen worden met het geneeskundig onderzoek belast. Zoodoende zijn er langzamerhand een menigte soldaten als „specials" binnengesmokkeld, die nooit voor actieven dienst geschikt zullen zijn. In de laatste jaren is die buitengewone werving onrustbarend toegeno men. Dientengevolge zijn van de pl. m. 36,000 soldaten, omstreeks 13,000 bijna onbruikbare jongens en onrijpe mannen, die nergens anders werk

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 290