840 konden vinden. In Ierland stegen de special enlistments in de laatste 2 jaar van 8 tot 25 pCt. De gemiddelde grootte der manschappen is van 5 voet 8 inch in 1870 tot 5 voet 4 inch verminderd en in gelijke verhou ding verminderde de gemiddelde omvang van gewicht en borstkas. Dat de recruten geen Herculessen behoeven te zijn, blijkt uit het feit, dat de standaard voor het gewicht slechts 8 stone is, minder dan het gewicht van een jockey op de Derby! Hoewel de recruut geworven wordt op de voorwaarde, dat de staat hem een vrij en voldoend rantsoen zal verstrekken, bestaat die voeding uit niet meer dan J E. pd. vleesch en 1 pd. brood per dag. Al het extra- voedsel boven dit voor groeiende jonge mannen geheel onvoldoende rantsoen moeten de soldaten zelf betalen. Daardoor wordt de soldatenstand als beroep in discreüiet gebracht. Geen soldaat verlaat tevreden het kader. Integendeel; zijn kennissenen vrienden worden afgeschrikt van den dienst, als hij hen verhaalt van het beknibbelen zijner soldijvan het volkomen gemis aan vrijheid, van vele onnoodige hardheden die hij moet verduren. Zoo bij v. kent men bij de soldaten geen lunch. Tusschen het ontbijt en het avondeten ligt een groote leegte, en de recruut besteedt in de eerste 4 of 5 maanden van den dienst, als hij blijkbaar nog niet gewend is aan deze spaarzaamheid, de helft zijner soldij om eten te koopen, ten einde „lichaam en ziel bij elkaar te houden", zooals een der sprekers in het parlement het uitdrukte. A. H. Behandeling van gewonden op het slagveld. Op de Internationale Sporttentoonstelling te Scheveningen, kan men zien hoe de gepensionneerde kolonel van den Nederlandschen Geneeskundigen dienst C. de Mooij zich voorstelt, om zieken en gewonden van het slagveld te vervoeren en verder te behandelen. Op dit gebied is zijn naam ook buiten de grenzen van ons vaderland met onderscheiding bekend, en we laten het dan ook aan hemzelven over, om zijn stelsel voornamelijk beoogende een doeltreffend vervoer der gewonden van het slagveld, gepaard met het sparen van hulpkrach ten op duidelijke wijze uiteen te zetten. Dat men ook in het buitenland overtuigd is, dat er bij de tegen woordige groote uitwerking der vuurwapenen bijzondere maatregelen moeten genomen worden, om in het vervoer der gewonden van het slag veld te voorzien, bewijst de volgende oefening:

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 291