841 Te Ludwigsburg (Wurtemberg) werden van het 7e Regiment infanterie aldaar 20 man bestemd en geoefend voor het transport der gewonden van het slagveld. Onder anderen (de oefeningen duurden van 27 Mei tot 4 Juni jl.) had ook eene nachtoefening plaats, die door een tweetal officieren van ge zondheid werd geleid. Het saniteits-detachement der treincolonne rukte op oorlogsvoet uit. De gewonden, voorgesteld door een zeker aantal soldaten, werden over het groote exereitieterrein verspreid; ieder hunner was voorzien van eene opgave, welke soort van verwonding hem was toegebracht. Toen het donker was geworden, rukten de dragers met windlantaars uit om de gewonden op te zoeken. In de reservestelling werd intusschen het groote veldhospitaal ingericht. Het bestond uit de ontvang-afdeeling, de verbandplaats, de operatie-afdeeling, en de verzamelplaats voor licht gekwetsten. De voorloopige verbandplaats bevond zich onmiddellijk achter het slagveld. Reeds zeer spoedig kwamen de eerste gewonden bij de ontvang-afdeeling aan, en daar werden, naar gelang van den aard der verwonding, door den adsistent-geneesheer aan de ziekendragers de noodige instructiën gegeven. De licht gekwetsten zaten naast den voerman op den bok, terwijl de ernstig of zwaar gewonden in den wagen (in iederen wagen 2) op stroo waren gelegd. Bij deze oefening werd gebruik gemaakt van een verlichtingswagen, voorzien van een Daimlerschen petroleummotor van 5 paardekrachten en eene daarmede verbonden dynamomachine, zoo dat 4 electrische booglampen het terrein, daar waar het noodig was, behoorlijk verlichtten. Deze wagen wordt gemakkelijk bewogen en is niet hinderlijk voor de omgeving. Binnen l1/,, uur waren al de gewonden bezorgd. In Duitschland is aan de 20 legerkorpsen een vast verplegingspersoneel van 45,000 man voor gewonden in oorlogstijd verbonden Uit bovenstaande korte mededeeling blijkt, dat men in Duitschland de gewonden ook met wagens van het slagveld wegvoert, terwijl onze ver dienstelijke landgenoot de Mooij hoofdzakelijk draag- en raderbaren wil bezigen, die door 2 of 1 man voortbewogen, of wel door muildieren of daartoe geschikte honden getrokken worden. Mil. Weekblad.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 292