842 De gebezigde papiersoort voor gedrukten. Onder bovenstaanden titel kwam in de 3e aflevering van den loopenden jaargang in de rubiek „Yaria" een klacht voor omtrent de hoedanigheid van het papier, waarop sommige staten voor het Departement van Oorlog zijn gedrukt. Naar thans van bevoegde zijde op de meest welwillende wijze aan de Redactie wordt gemeld, is deze klacht onderzocht, de juistheid der op merkingen gebleken en deze aangelegenheid onder de aandacht van het Opperbestuur gebracht. Honden voor militair gebruik. Mijn in deze aflevering geplaatst opstel over Patrouillehonden was reeds afgedrukt, toen mij N°. 53 van de Allgemeine Militar-Zeitung in handen kwam. Hierin trof mijen het is daarom, dat ik er hier nog melding van maak—eene zinsnede in een in dat nummer opgenomen opstel over „Der Kriegshund" en wel deze dat door het Koninklijk Pruisische Ministerie van Oorlog aan den dierschilder Jean Bungartz was opgedragen om Scbotsche herdershonden voor oorlogsdoeleinden af te richten. Het feit dat het Pruisisch Ministerie proeven doet nemen met Schotsche honden, terwijl Duitschland bekend staat om zijn goede rashonden, doet wel veronderstellen, dat de africhting van zoogenoemde patrouillehonden zelfs in Europaten minste in Duitschland nog tot geen voldoend resultaat heeft geleid en men ook daar nog steeds zoekende is. Waar de stof zoo groot is en de africhting zooveel eenvoudiger schijnt, daar de honden slechts op in vreemde uniform gekleede personen behoeven te worden afgericht, kan hot nauwelijks bevreemding wekken, dat ook in lndië tot dusverre zulke geringe uitkomsten zijn verkregen. L. A. Bakhuis.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 293