846 de aanschaffing van het graan, het principe in acht te nemen bij de broodverpleging, de organisatie van het personeel, de inrichting van den molen, en die der bakkerijen, en eindelijk de broodverpleging te velde. I Bij de aanschaffing van zaken voor den Indischen dienst is, o. i. grootendeels ten gevolge van de bijzondere verhouding tusschen het moederland en zijn bezitting, het stelsel van aanbesteding bijzonder op den voorgrond getredeu, meer dan in Nederland zelf. Waar dit laatste de millioenen jaarlijks zag verminderen, die in den vorm van batige saldo's naar zijn schatkist plachten te vloeien, ligt het voor de hand, dat de Regeering op het Plein en het Binnenhof zou verlangen naar de meest uitgebreide gelegenheid om in te grijpen bij het doen van uitgaven, naar de volledigste controle op het uitgegevene. Een eigenschap van het stelsel van aanbestedingen nu is zeer zeker, dat het grooter controle toelaat op de bestede prijzen, dan een ander stelsel van aanschaffing. Onder de voordeelen voor de verpleging van het eerstgenoemde kan men verder rangschikken, dat die verpleging er geruimeu tijd in de toekomst door verzekerd wordt tegen vaste prijzen, en dat het voor den verpleegdienst het gemakkelijkst is. Voor eigen beheer met aankoop uit de vrije hand zijn meerder vak- en handelskennis uoodig bij de officieren van den verpleegdienst, dan het stelsel van uitbesteding vergt, terwijl dit laatste eindelijk uog gemakkelijker toelaat voldoening te geven aan de eischen, die het leger kan wenschen te stellen ten behoeve van den dienst. Onder deze zijn b. v. te rangschikken de verplichting voor vivres- leveranciers om van sommige levensmiddelen voorraden aan te houden voor een bepaalden tijd. Een der gronden, waarop men tot het oprichten van militaire bakkerijen moet besluiten, is de wensch naar zuivere grondstof voor het brood. Door de primitieve wijze, waarop de Inlander in Voor-Indië oogst, (hij dorscht het graan niet, maar laat het door zijn vee uittreden, waardoor het, behalve met, graan, gierst en peulvruchten, vermengd

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 297