578 Het valt niet moeilijk art. 17 van het vigeeretid reglement in dien geest te wijzigen. Met de bijlage (Alg. Order voor het Indisch leger, n°. 12 van 1863) moet het vervallen en vervangen worden door het volgende „Opdat een huwelijk in de registers van het fonds worde ingeschre ven, zoodat hieruit recht op weduwen- en weezenpensioen ontstaat, moet de huwelijkscontributie volkomen zijn voldaan, waartoe slechts gelegenheid wordt gegeven binnen drie maanden na de voltrekking van het huwelijk. Bij de inschrijving moet, wanneer de goedkeuring niet van gouvernements wege heeft plaats gehad, eene behoorlijke gezond heidsverklaring worden overgelegd. Huwelijken, waarbij het verschil in leeftijd tusschen man en vrouw grooter is dan 25 jaar, worden niet ingeschreven, zoodat hieruit geen aanspraak op pensioen kan voortvloeien". Met deze bepaling vervalt tevens elke betaling der huwelijkscon tributie in termijnen, ook voor de actieve officieren. Het veroorzaakt een noodeloozen omslag zoowel bij de inning als bij de betaling der pensioenen. Een ieder die in het huwelijk treedt moet de lasten kennen die daaraan zijn verbonden ea er niet toe overgaan eer hij in staat is deze te dragen. De deelneming aan het fonds moet werken als het aangaan eener levensverzekering: een grondslag voor het toekomstig geluk en een last die het gewicht van den stap dubbel doet gevoelen, maar tevens den toestand van vrouw en kinderen verzekert. Zoo moet bij het aangaan van het huwelijk steeds gezorgd worden, dat het eenmaal uit te keereu pensioen onverminderd op de weduwe en weezen kan overgaan, opdat zij niet zullen lijden onder den druk van de tekortkoming bij het leven van den echtgenoot. Hij kan hem beter dragen, dan zij die achterblijven. Eindelijk moet hierbij nog eene bepaling worden opgenomen, die betrekking beeft op officieren die zonder gepensionneerd te zijn, vrijwillig na eervol ontslag den dienst verlaten. Hoe thans deze zaak is geregeld kan mij uit het vigeerend reglement niet duidelijk worden. In elk geval stel ik voor deze zaak thans aldus te regelen: dat zij deelgenoot kunuen blijven voor het pensioen verbonden aan den

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 29