850 Yoor de Indische granen zou proefondervindelijk de verhouding moeten worden vastgesteld, waarin de beide tarwesoorten moeten worden aangeschaft, en het minimumgewicht moeten worden bepaald, dat zij zouden moeten halen. Hierbij zou dan niet uit het oog ver loren mogen worden, dat het gewicht der tarwesoorten veelal toe neemt naar het Zuiden en dat de weersgesteldheid een zeer grooten invloed op het gewicht der granen heeft. Met het oog op dit laatste wordt dan ook in Frankrijk, niet zooals in Nederland voor altijd, maar elk jaar voor elk gewest het minimum gewicht der verschil lende graansoorten vastgesteld. Is dit mogelijk en betrekkelijk ge makkelijk, waar de protectionistische bepaling bestaat, dat zooveel mogelijk Inlandsche granen voor het leger moeten worden aange schaft, wellicht zou dit moeilijker zijn met buitenlandsche tarwe bij het ontbreken van een graanmarkt in onze bezittingen. II Zooals wij reeds aangaven, behoort de militaire molen te Magelang te worden opgericht, en zou alleen het uitblijven van een spoorge- legenheid naar dit garnizoen oorzaak kunnen wezen Buitenzorg als standplaats voor den molen uit te kiezen Voor de militaire bakkerijen zouden wij drie klassen van garni zoenen willen onderscheiden. Onder de le klasse zouden wij die willen rangschikken, die voorzien worden uit een groote militaire bakkerij. Deze bakkerijen zouden opgericht kunnen worden op Java te Buitenzorgvoor dat garnizoen, "Weltevreden en Mr. Cornelis, vol gens Bijl. D. Kol. Versl. 1890 samen sterk 2552 Eur. enz., te Soerakarta voor Semarang, Solo, Klatten, Djokdja, Ngawie, Kedong- Kebo, Gombong en Tjilatjap (2613 Eur.), te Magelang voor dat gar nizoen, Willem I, Banjoe-Biroe en Salatiga (3696 Eur.), en eindelijk een voor Malang en Soerabaja in laatstgenoemd garnizoen (1092Eur.). Op Sumatra zouden wij er een wenschen voor Padang en de garni zoenen aan den spoorweg Koninginnebaai Moeara Kalaban, Padang- Pandjang Port de Koek (1658 Eur.), (1) en eiudelijk te Kotta- Radja een voor Groot-Atjeh (2366 Eur, enz.). Hiermede zouden (1) Zie Kol. Verst. 1890 p. 137.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 301