852 den te worden opgelegd, of zooveel korter, als noodig zal blijken inet het oog op de duurzaamheid van het meel. Behalve dit is er een voorraad verduurzaamd brood voor 18 dagen, berekend naar de sterkte aan Europeanen, enz. die uit de groote militaire bakkerij wordt gevoed, bij elke dier instellingen noodig om steeds voorzien te zijn voor opkomende expeditiën, een gewoon verschijnsel in Indië, en voor noodration bij den man, hoewel dit laatste nog niet voorschriftmatig in ons leger bestaat. Zoodra zij een jaar oud is, zou deze brood- conserve moeten vernieuwd worden. In die inrichtingen heeft men de gelegenheid dagelijks 5van dit voedingsmiddel in het versch brood te verbakken, zonder aan smaak en qualiteit van dit laatste te kort te doen (1). Ten opzichte van de oprichting van den molen en der bakkerijen komt het mij niet overbodig voor, te wijzen op de ondervinding in andere landen opgedaan. In principe worden de militaire bouwwer ken door genieofficieren, of onder hun toezicht door aannemers uit gevoerd. Nu is het duidelijk, dat elk vak zijn eischen heeft, en zonder daarom te willen beweren, dat een genieofficier niet een goeden molen, of goeden oven zou kunnen bouwen, zoo is het toch een feit, dat alleen een vakman in staat is, het beste te, leveren, wat er op eenig gebied te verkrijgen is. Dit is zoo waar, dat er zich langzamerhand in Engeland een tak van werktuigkundige in genieurs heeft gevormd, die zich alleen op het bouwen, inrichten en verbouwen van molens toelegt. Van den anderen kant is het ook waar, dat in Nederland in een militaire bakkerij een keurig uitziende oven heeft gestaan, door de genie gebouwd, die in acht dagen niet op baktemperatuur kon gestookt worden. Het laat zich trouwens verstaan, zoomin als een civiel ingenieur de aangewezen persoon is om vestingbouwwerken te ontwerpen, of zelfs uit te voeren, zoomin is de militaire ingenieur de aangewezen persoon om den bouw van industriëele inrichtingen uit te voeren. III Daar als principe is voorop gesteld zooveel mogelijk stoom te be zigen als beweegkracht voor de werktuigen, zou het personeel be- (1) Rapporten, Verslagen, Memoriën, 1884. p. 342.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 303