853 trekkelijk klein kunnen zijn. Ten opzichte daarvan zouden de bak kerijen in drie klassen verdeeld kunnen worden. Met het oog op het grooter aantal werktuigen zou aan het hoofd van den molen en de bakkerij te Magelang of te Buitenzorg een machinist als admi nistrateur moeten staan, voor de administrateurs der andere groote militaire bakkerijen zou een diploma als machinist aanbeveling ver dienen en aanspraak geven op een toelage van f 25.'s maands. Allen zouden militair ambtenaar moeten zijn en zouden een vrij ruime bezoldiging moeten hebben, stel van 300, 200 en 150 's maands als minimum en respectievelijk met 2, 3 en 2 verhoogingen van f 20 s maands voor elke 3 jaar goeden dienst in dezelfde klasse. Allen zouden vrije woning moeten genieten in lokalen verbonden aan de inrichting, die zij beheeren, waardoor hun eigenbelang meer wordt vastgeknoopt aan dat van die inrichting. De bakkerij met molen zou zijn, die van de le klasse, die te Soerabaja, en te Padang van de 3e klasse. Behalve dien zou in elke bakkerij een meester bakker moeten zijn met den rang van onderofficier, en van korporaal in de bak kerijen 3e klasse. In den molen behoort een mr. molenaar. Allen worden opzettelijk daarvoor op afzonderlijke voorwaarden geworven. Het verder personeel zou gedeeltelijk kunnen bestaan uit Europee- sche militairen, eveneens opzettelijk daarvoor geworven, gedeeltelijk uit Inlanders. De eersten zijn noodig om daaruit de latere meesters bakker en molenaar te kuunen trekken, en om een kern te kunnen vormen ter bediening van de veldbakovens. Yoor handlangers en stokers zouden Inlanders of Chineezen ge bezigd kunnen worden, de laatsten zijn duurder, maar verzetten veel meer werk. Zij zouden als vaste werklieden moeten worden aan^e- nomen met recht op pensioen wegens langdurigen diensttijd, of wegens afkeuring voor den dienst, maar onder verband om te velde gezonden te kunnen worden. Wanneer deze personen, v. n. 1. de Europeanen, op afzonderlijke vooiwaarden opzettelijk voor dezen dienst worden geworven, is de waarschijnlijkheid gering, dat dit de werving voor het leger zelf zou benadeelen. Bovendien is het aantal niet groot, waaraan behoefte bestaat, 1 meesterknecht, 1 stoker en 4 man zijn voldoende om

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 304