855 - De kosten voor het personeel zijn te vermeerderen met 20 °/0 wegens ziekte, absentie door overplaatsing, enz van personeel, of met f 7200 'sjrs., en het dus voor activiteits-traktementen verkregen bedrag 43260) mettertijd gemiddeld met 50 °/0 voor pensioenen, verlofs- en nonaetiviteits-traktementen, reis- en verblijfkosten, zeg f 21740, waardoor de kosten voor personeel zouden stijgen tot ongeveer f 65000 'sjaars. Molen en bakkerijen zouden wij in beginsel onder het toezicht van de intendance willen stellen, onder welk dienstvak uit den aard der zaak de verpleeginrichtingen van het leger behooren te staan. De intendant zou in het onmiddellijk toezicht kunnen vervangen worden door den oudsten kwartiermeester van het garnizoen; is de admini strateur van bakkerij of molen hooger of ouder in rang, door den militairen commandant ter plaatse. IV Als type voor den molen schijnt die van Maagdenburg met dismem- bratoren ons de beste toe (systeem Nagel en Kaemp), zooals die beschreven wordt in de Verslagen, Rapporten Memoriën 1884 p. 337 en volgende, met stoom als drijfkracht. Hij geeft toch meel voor militair brood en een fijner meel, waarvan verduurzaamde broodsoorten kunnen gebakken worden. Hij is betrekkelijk een voudig ingericht en vereischt dus geen bijzondere kosten, noch aan machinen, noch aan installatie, noch a m beweegkracht of personeel. De Maagdenburger graanmolen heeft dan ook nog geen ƒ23.000 gekost. In Indië zou met de oprichting evenwel natuurlijk meer geld gemoeid zijn, doch zouden de kosten toch vrij zeker de 75000 niet bereiken. De inrichting kan klein zijn, in aanmerking genomen, dat hij waar schijnlijk aanvankelijk voor de dagelijksche behoefte niet meer dan 15 a 16000 HL. zou behoeven te vermalen, d. i. per werkdag 50 a 55 H.L., terwijl de Maagdenburgsche molen een capaciteit heeft van 100 HL. De zijne zou echter de behoefte met 33 a 50 °/0 moeten overschrijden, gerekend op een arbeidsdag van 10 uren. Hij zou niettemin zoodanig gebouwd moeten zijn, dat hij zonder groote veranderingen vatbaar zou zijn voor uitbreiding met werktuigen, waar door de capaciteit met 1 3 zou kunnen vermeerderen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 306