858 baat zijn, om de vermeerderde administratieve werkzaamheid daar voor op zich te kunnen nemen, die zoude voortvloeien uit een regu- larisatie van het aan het andere departement verstrekte brood. De militaire molen zal natuurlijk voorzien moeten zijn van buil- toestellen om de beide verlangde meelsoorten (die met 12 en die met 18, resp. 30 °/0 uitbuiling) te kunnen voortbrengen. De verontreiniging van het Britsch Indische graan met leem, koemest, stroo, vreemde granen en zaden, en met steentjes, maakt uitstekende reinigingswerktuigen noodig, zoowel langs den drogen, als langs den natten weg (1), waaronder die volgens het systeem Yoring and Rowlandson. Deze laatste werktuigen vereischeu evenwel een vrij groote hoe veelheid zuiver water, zoodat het aanbeveling verdient den molen aan stroomend water te bouwen. Het verkregen meel zal voor de oplegging zooveel mogelijk van het vocht moeten ontdaan worden, dat de tarwe bij deze reiniging heeft opgenomen, en dit resultaat verkrijgt men uitstekend door den automatischen filter van den Maagdenburgschen militairen molen, en mocht deze niet voldoende zijn, dan zou dit in daarvoor ingerichte droogkamers moeten geschieden. De daarvoor noodige. warmte zou aan het stoomwerktuig ontleend kunnen worden, dat den molen drijft. Het is hier wellicht van belang te wijzen op het product van de maatschappij De korenschoofte Utrecht. De meelfabriek vau deze vennootschap brengt een geheim in toepassing, waardoor meel in vaten, die een jaar in een vochtigen kelder hadden gestaan en een reis om de wereld van 2 jaar hadden gemaakt, nog volko men geschikt voor verstrekking was, blijkens proeven bij de Duitsche Marine genomen (2). Aan den molen dienen graan-en meelmagazijnen verbonden te zijn. Al het graan voor de behoefte van het leger voor 10 a 12maauden zou toch bij den molen moeten worden opgelegd. Voor eene zuivere administratie ware het wenschelijk den meelvoorraad, wachtende op transportgelegenheid, afgescheiden op te leggen van den zesmaand- schen der bakkerij. Niets belet echter beide op te leggen in hetzelfde (1) The Miller. XV. p. 93, 111, 149 en 201. (2) Tijdschrift v. nijverheid. 1882. X.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 309