859 magazijn en dus aan het meelmagazijn van de plaatselijke bakkerij b. v. de dubbele ruimte te geven van die der andere groote militaire bakkerijen. Het graan zal grootendeels met afsluitiug en liefst onder verdunning der lucht moeten worden opgelegd, met het oog op den vochtigen Indischen dampkring. Wegens de groote hoeveelheden, die bewaard zullen moeten worden, zal daarvoor wel in de eerste plaats de Grenier Huart in aanmerking komen, beschreven in de Rapporten, Verslagen Memoriën1884, p. 203; terwijl daarnaast in de kleinere garnizoenen metalen reservoirs, volgens het systeem Dr. Louville voor de meel- voorraden zouden kunnen gebezigd worden. Deze komen voor met een inhoud van 100 HL. en de lucht kan daarin verdund worden door middel van een gewone luchtpomp tot op 12 cM. kwikdruk. Slechts een klein deel van het graan zal opgezolderd mogen blijven met het oog op den kalander, voor de granen, inclusief de rijst, in Indië wellicht een even groote plaag als de rups van de Ephestia Kühniëlla mot, het in den laatsten tijd voor die van de gematigde luchtstreek gaat worden. De graanzolders zullen van de middelen voorzien moeten worden om langs mechanischeu weg tot herhaalde, wij zouden haast zeggen, voortdurende omzetting van de tarwe te geraken Aan den molen dient een inrichting verbonden te zijn om den afval van het graan, voor zoover brandbaar, tot brandstof te verwerken, met koolteer of petroleumdrap of dergelijke zelfstandigheid, daar immers in Engeland gebleken is, dat molens, die buitenlandsche granen ver werken, door hun afval de oorzaak kunnen worden van graanziekten en insectenplaag in hun nabijheid. Y Onder de ovens, voortgekomen uit het oorspronkelijke type, dat bestaat uit een eivormige gemetselde bakruimte, tot op bakhitte ver warmd door brandstof, die daarna plaats maakt voor de deegklompen, bekleedt zeker de Engelsche Perkinsoven de eerste plaats. De ver warming is daarbij een voortdurende, waardoor men niet meer de helft van den arbeidstijd behoeft te besteden aan het op temperatuurstoken van de afgekoelde bakruimte. Heeft men daardoor een aanzienlijke besparing van tijd verkregen, ook het brandstofverbruik is daardoor

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 310