860 aanzienlijk verminderd, daar veel minder warmte zonder eenig nuttig effect verloren gaat. Later echter heeft het stelsel nadere verbeteringen ondergaan, ook nog na die, welke de Borbeckerfabriek er in aanbracht, en die zijn beschreven in de Rapporten, Verslagen, Memoriën p. 266. Het, voor zoover ons bekend, meest volmaakte type van den Perkinsoven is de oven volgens het systeem van der Schuijt (Rotterdam). Ook bij dezen heetwateroven heeft de verwarming plaats door hermetisch gesloten ijzeren of stalen buizen, voor 1/a gevuld met water, die uit de afgesloten bakruimte in een kleinen vuurhaard uitkomen. Bij verwarming van de einden dier buizen en den vuurhaard, kan de gevormde stoom zich niet voldoende ontwikkelen. De daardoor ver hoogde spanning belet het koken, de temperatuur stijgt, en allengs raakt al het water omgezet in een onvolkomen stoom van zeer hooge spanning, die voor verwarming tot elke willekeurige temperatuur geschikt is, bijaldien de buizen slechts weerstand kunnen bieden aan de hooge drukking, die ten laatste met een atmosfeer kan toenemen bij eiken graad verhooging van temperatuur. Of bij de vervaardiging dier buizen reeds gebruik gemaakt wordt van de uitvinding der Gtebr. Mannesmann is ons onbekend. Deze zijn in staat volkomen luchtdichte, uiterst sterke dunwandige stalen buizen te draaien, die door een zeer kleine opening tot de vereischte grens met water gevuld zouden kunnen worden. Deze, na het draaien der buizen aangebrachte, kleine opening zou denkelijk een zekerder sluiting ten goede komen, vandaar minder gevaar van ongelukken. De dunne wanden zouden stellig andermaal een besparing van brandstof medebrengen. Overigens zijn de buizen, om ongelukken te voorkomen, op een spanning beproefd, die verre de vereischte te boven gaat. Is de bakhitte in de bakruimte 250° C.) voldoende bij een spanning van 60 atmosferen in de buizen, deze laatste worden in solide fabrieken tot aan een spanning van 400 atmosferen blootgesteld Zijn daarmede nu wel geen ongelukken uitgesloten, de kans op accidenten is uiterst gering, wanneer eenigszins opmerkzaam gestookt wordt. Het stelsel van den fabrikant van der Schuijt nu is strekkende om de kans op gevaar te verminderen, tegelijk met het brandstof verbruik, en daarentegen de bruikbaarheid van den oven te verhoogen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 311