861 Een nadeel van den Perkinsoven was, dat, wanneer ter besparing van oprichtingskosten, warmteverlies en dus brandstofverbruik, twee bakruimten boven elkander door één haard verwarmd werden, de bovenste bakruimte tot 30° lager temperatuur had. Hieraan is door de Borbecker-fabriek eenigszins te gemoet gekomen door het aan. brengen van twee rijen buizen in elke bakruimte, in plaats van drie rijen, waarvan een tusschen beide ruimten in. Later werden de buizen van de bovenste ruimte verder naar buiten gebracht in den haard en de bovenrij van elke bakruimte weer verder dan de onderrij. Hierdoor is dit bezwaar weggenomen, dat vooral voor in richtingen, die slechts eén soort brood voortbrengen, zooals militaire bakkerijen, overwegend was. De Borbecker-ovens leverden een groote bron voor gevaar op, door dien de onderrij buizen in den haard uitkwam. Hierdoor werden de buizen ongelijkmatig verwarmd, de manometer, op een dier buizen slechts aangebracht, gaf daarom volstrekt geen maatstaf voor de spanning in de andere buizen. Zoo kon het gebeuren, dat in een Rotterdamsche fabriek een der buizen kon scheuren en de oven inwendig vernielen, hoewel de manometer volstrekt geen reden gaf om gevaar te duchten. De gesprongen buis had n.l. in den haard gerust op een groot stuk steenkool. In de ovens van Van der Schuyt is dit gevaar zeer verminderd, doordien de buizen niet in het vuur maar alle daarboven in de rook leiding uitkomen. Deze laatste is zoo ingericht, dat een veel kleiner centrale haard noodig is en daarentegen de verbrandingsproducten gedwongen worden door een stelsel van gangen langs alle buizen heen te strijken. Een gevolg daarvan is tevens geringer kolenverbruik, dat zelfs zoover gaat, dat een étage-oven van 3 verdiepingen met zes bakruimten, zooals er zich een bevindt in een particuliere bakkerij te s Hage, slechts evenveel aan brandstof kost als een vroegere twee voudige Perkinsoven, en als een enkele onderwetsche oven. Op een der buizen in de ovens van de Rotterdammer fabriek bevindt zich bovendien een manometer met maximumwijzer, die door voor gaande regeling het voordeel heeft, dat hij benaderend juist de maxi mum spanning in de meest verhitte buizen aangeeft. Hij is voorzien van drie wijzers; die, welke de spanning in de buis aangeeft, doet Dl. II, 1892. 56

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 312