882 bij het passeeren van den tweeden, welke op de uiterste grens van de vereischte temperatuur vast staat, een eleetrisch contact ontstaan, dat ter gewenschter plaatse den beheerder kan waarschuwen. Meteen sleept de eerstgenoemde een maximaalwijzer mede. Ingeval van onge lukken wijst deze laatste de hoogst verkregen spanning aan, bijaldien niet de gansche toestel wordt vernield. Naar omstandigheden wordt hij zoodoende aanklager van den stoker, of van den fabrikant der buizen. Hierbij gevoegd een betere gelegenheid om de rookgangen te reinigen, zelfs terwijl de oven in gebruik is, en dan zijn de voornaamste voor- deelen van het type genoemd, dat wij voor Indische broodbakkerijen wenschelijk achten. Yan dergelijke dubbele heetwaterovens is de militaire bakkerij te Arnhem voorzien. Het brandstofverbruik, dat bij de gewone Borbecker-ovens in Nederland tusschen de 8x/2 en 10 per 100 KG. brood bedraagt, is bij deze ovens noodzakeljjk minder en bovendien voor vermindering vatbaar, naarmate de bakruimten kleiner zijn, en de buizen verder naar buiten gebracht worden. Even wel dient dit laatste te bepalen noodzakelijk aan den fabrikant te worden overgelaten. De prijs van zulk een oven in Nederland wisselt af tusschen de 4000 en f 7000, naar gelang van het aantal bakruimten. Het aantal rations dagelijks benoodigd en het aantal ovens voor elke groote, militaire bakkerij en het aantal bakruimten in eiken oven blijkt uit het staatje, waarmede wij het III0 hoofdstuk hiervoren eindigden. Hierbij is aangenomen, dat het broodration van 0.2 KG. ongeveer 1,25 dM*. grondvlak heeft. Om hieruit af te leiden de grootte van den bakvloer gingen wij van het beginsel uit van een 10 urigen arbeidsdag, waarbij er, gerekend op 19 baksels per etmaal en per oven, als een maximum 6 per dag afgeleverd kunnen worden. Bij de bakkerij te Soerabaja is op meer bakruimte gerekend, dan voor het leger noodig is; bij die te Kotta-Radja en te Buitenzorg op aanmerkelijk meer, met het oog op de noemenswaardige marine, vrij geregeld in de nabijheid. Elke bakkerij dient van een enkelen reserve-oven voorzien te zijn van zulke afmetingen, dat men desnoods daarmede bij eenige over- werkuren in de gewone behoefte kan voorzien. Is die van Magelang in gebruik, dan moet het meer benoodigd brood door de bakkerij

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 313