580 jaren een deskundig onderzoek in te stellen, als onmisbaren grondslag voor het evenwicht, als maatstaf tevens voor de te betalen contributiën. Zal zulk een onderzoek met goeden uitslag volbracht kunnen worden, zoo moeten de gegevens aanwezig zijn, waarop het gebouwd moet worden. Deze gegevens nu zijn, wanneer van den aanvang af daaraan de hand wordt gehouden, gemakkelijk bijeen te brengen. Terstond bij de instelling van het nieuwe fonds moeten registers omtrent den socialen toestand van alle deelhebbers worden aangelegd en deze voortdurend bijgehouden. Bij het huwelijk moet de leeftijd van man en vrouw worden vermeld, verder de dagteekening der geboorte der kinderen, die van hun dood of huwelijk, waarbij voor hen alle aanspraak op pensioen vervalt. Yerder de rang en verhooging in rang van den echtgenoot, met zijne afloopende en doorloopende stortingen, pensionneering met dag teekening en bedrag, dagteekening en oorzaak van zijn overlijden, kortom alle gegevens die voor eene latere berekening noodig kunnen blijken. Hetzelfde geldt voor de trekkende weduwen en kinderen. Door middel van deze gegevens zullen mettertijd hoogst gewenschte en nuttige berekeningen kunnen verricht worden. Niet alleen zullen zij den waren toestand van het fonds leeren kennen, maar ook het sociale leven van den offieier in Indischen dienst; beter dan hiervoor is geschied zullen de sterftekansen, afhaugende van leeftijd en dienst kunnen be paald worden, zoo ook die van vrouwen en kinderen. In dit opzicht behoeft het reglement derhalve geene aanvulling; eene nadere verkla ring van het bepaalde onder letter g, van art. 43 is voldoende. Eindelijk moet in deze afdeeling nog een artikel worden opgeno men, waarbij wordt bepaald dat om de vijf jaren door een deskun dige een wetenschappelijke balans van het fonds worde opgesteld, waartoe hem door het bestuur alle verlangde opgaven moeten ver strekt worden. Op gelijke wijze als het verslag kan deze balans in uittreksel worden gepubliceerd. 9. Hiervoor werd het wenschelijke betoogd van de sluiting van het bestaande fonds voor verdere deelneming en vau de instel ling van een nieuw fonds ten behoeve van de officieren die na dezen maatregel worden aangesteld. Reeds vroeger werd door mij op dezen

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 31