869 men vernam dat Radja Tiang Alam's-invloed aan het tanen was, dat onderscheidene marga's in Ampat-Lawang, Kikim en Belaboeang de landrente geheel of gedeeltelijk hadden betaald, dat de depatie van Kaloebak acht in Benkoelen geroofde menschen uit de handen van R. T. Alam ontweldigd en naar hun land teruggezonden had, ja dat zelfs een deserteur van Tebing-Tinggi door de bevolking van Ampat- Lawang teruggebracht was. Te Moeara-Klingi werd de flottielje in drie deelen verdeeld, die met een tusschenruimte van één dag na elkander de verdere reis aan vaardden, terwijl de kapitein Diederich, wd. militaire commandant van Palembang, het bevel kreeg, mij met 35 a 40 man op de Moesi te doen kruisen, ter beveiliging van de aan die rivier liggende doesons. Ondertusschen was de colonne Pison van Lahat naar Tebing-Tinggi opgerukt en had zij den 10en April de bezetting van Ranto-Tenang afgelost, welke laatste nog denzelfden dag naar Tebing-Tinggi was teruggekeerd. Na aankomst van den overste de Brauw met de colonne Helbach kreeg de majoor Meis last, om met de 2e en 4e compagnie van het 7e en de 4e en 5e compagnie van het 13e bataljon naar Palembang af te zakken en daar nadere bevelen af te wachten. De troepen bestemd voor de expeditie in Ampat-Lawang, werden in twee colonnes ingedeeld, aan elke waarvan twee mortieren en eenige pradjoerits waren toegevoegd. Te zamen was de macht 770 militairen, 100 pradjoerits en 1800 koelie's sterk, terwijl voor 10 dagen rijst en 15 dagen andere vivres, zoomede de noodige voor raad ammunitie en een goede ambulance werden medegenomen. Het plan was Gr. Meraksa van twee zijden aan te tasten en met dat doel werd den 19en April door de twee colonnes van Tebing- Tinggi en Ranto-Tenang opgerukt. De laatste colonne bereikte dien zelfden dag Oedjong-Alie, die van Tebing-Tinggi Oeloek-Hengkoedoe, op welke plaats onze troepen van den overkant der rivier werden beschoten. Den volgenden dag werd door beide colonnes Toenkoe-Tiga bereikt, nadat de vijand uit zijn positiën op Boekit-Pagger, tusschen Talang- Padang en Ramonbaij was verdreven. Dit gevecht kostte ons den dood van het hoofd der pradjoerits en drie gewonden van dat hulpkorps.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 320