875 Yan deze laatste was die van Dragom, het hoofd van verzet, de geduchtste; ze bestond uit 130 huizen, terwijl die van den wegge- loopen wakil Pasirah van de marga Boelang-Tenga 30 woningen telde. Beide waren door een houten palissadeering omringd en versterkt. Den 3en Juni des avonds ten 6 ure bereikte de colonne de Brauw Lobo-Lepeliedoor den sterken stroom was de afstand zeer spoedig afgelegd en waren de muitelingen zoodoende geheel onbekend met onze komst. Onmiddellijk werd gedebarkeerd, onder de orders van den kapitein Steijn van Hensbroek een colonne samengesteld groot35 Europeanen, 100 Inlanders, 50 pradjoerits en een handmortier, terwijl voor vier dagen vivres werden medegenomen en de overige troepen de prauwen zouden blijven bewaken. Den 4en Juni ten 5-| uur Y. M. werd de marsch langs een vrij modderig voetpad aangevangen en reeds een uur daarna gestooten op een versterkten, doch verlaten Koeboeanten 11 ure kwam men voor een verhakking waaruit enkele schoten vielen en ten 12 ure deboucheerde men vrij onverwachts uit het bosch en stond men voor een zware versterking van boomstammen en aarde. Terwijl de colonnecommandant nog bezig was zijn maatregelen tot den aanval te treffen, opende de vijand zijn vuur en sneuvelde de hoogst verdienstelijke., met de medaille van Moed en Trouw begiftigde Kiagoes Kantil, pas benoemd tot adjunct- divisiehoofd in de Kikimstreken Onmiddellijk daarop liet kapitein Steijn van Hensbroek den storm- marsch blazen; de Europeanen, Inlanders en Pradjoerits vingen daarop een wedloop aan, om het eerst de versterking te bereiken, die, tegenover zooveel élan niet bestand, onmiddellijk in onze handen viel. De 2e luitenant Schlüter, één Eur. fus. en twee pradjoerits bekwamen bij deze affaire schotwonden. De Koeboean werd door de muitelingen zelf in brand gestoken. Onmiddellijk daarna werd door de onzen de marsch voortgezet en na een half uur de versterkte doeson van Dragom bereikt. Daar hier de gelegenheid bestond tot het doen van granaatworpen werd de mortier in batterij gesteld. Na den derden worp, die midden in den Koeboean terechtkwam,

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 326