889 vermoedelijk of het waarschijnlijk verschil, zal omstreeks viermaal kleiner zijn en kan alzoo gesteld worden op L S60. Heeft men nu met één vuurmond de meest voordeelige opzethoogte voor het eigenlijke vuur gevonden, dan zal bij een anderen vuurmond, indien men daarbij met dezelfde opzethoogte het vuur opent, het bijbehoorend gemiddeld trefpunt vermoedelijk niet verder dan L S50 van het doel liggen. Zij aangenomen, dat het eerste schot bij het tweede kanon vóór gevallen is, dan zal men dus waarschijnlijk een -f- schot krijgen, indien men met i van de correctie der le grens, d. i. L S50 vooruitgaat. Door vervolgens te halveeren vindt men voor het laatste kanon de meest voordeelige opzethoogte, waarmede men alsdan moet doorvuren. Indien het tweede schot daarentegen in denzelfden zin valt als het eerste, moet men telkens weer met L S5Ö of correctie der le grens vooruitgaan, tot men een schot in tegengestelden zin van de voorgaande schoten verkrijgt. Aangezien bij voorlaadgeschut de onderlinge verschillen grooter zijn, is het beter hierbij niet met i maar met i correctie le grens vooruit of terug te gaan, en daarna tweemaal te halveeren. Wij komen nu tot het gezamenlijk grensschieten. Het schieten met verschillende vuurmonden mag niet beschouwd worden als het schieten uit één vuurmond met grootere spreiding. Eene zoodanige aanname is alleen dan geoorloofd, wanneer bij alle vuurmonden, ongeacht of zij gelijke, dan wel verschillende spreidingen hebben, met dezelfde opzethoogte het zelfde gemiddeld trefpunt wordt verkregen, wat nimmer het geval zal zijn. Daaruit volgt, dat iedere vuurmond voor zich steeds de meest voordeelige opzethoogte moet trachten te vinden, en dat deze niet door gezamenlijk vuur kan worden bepaald. Het eenvoudigst en snelst kan dit o. i. op de volgende wijze geschieden Men vuurt met alle kanonnen beurtelings volgens dezelfde grond slagen, als bij het schieten met één vuurmond, tot men de opzethoogte gevonden heeft, die daarbij als de meest voordeelige moet worden beschouwd. Iedere vuurmond doet met die opzethoogte vervolgens één schot, en gaat daarna vooruit of terug met— correctie der 1° grens, geheel op de wijze als hiervoor is aangegeven. Door daarna 8 8

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 340