894 van deze fokkerijhet voortgebrachte dier was klein van taille, het betoonde zich echter zóó duurzaam, dat het zeer gewild was en de paarden van die dagen vonden dan ook gemakkelijk hunnen weg door geheel Australiëzij werden zelfs ook naar Engelsch-lndië uit gevoerd, waar men hen den naam van Walersgaf naar de kolonie Nieuw-Zuid- Wales. Deze Walers ook de „Swan Rivers'' waren „Walers" hadden in die dagen eene uitstekende reputatie, waartoe het overvloedige goede voedsel in niet geringe mate bijdroeg; het oorspronkelijke „kangaroo" gras bleek een uitstekend paardenvoeder, waarop het jonge dier zeer goed gedijt. Was het wonder, dat de squatter zonder schroom zijnen paardenstapel liet vermeerderen, waar hij zeker was van overvloedig goed voedsel en eene goede markt voor zijn product? Maar ook zijn vee vermeerderde op aanzielxjke wijze en de fabuleus hooge prijzen, die zijn wol, zijne schapen en zijn slachtvee behaalden, leidden toen tot verwaarloozing der paardenfokkerij in het algemeen. (The Wealth and Progress of New-South-Wales 1889 1890 bij T. A. CoghlanGovt. Statistician pag. 361 en volg). Toen het eerste goud in Port Philipp (later Victoria) gevonden werd, stegen de prijzen der paarden zeer aanzienlijk. In gewone omstandigheden zoude dit zeer gunstig op het fokken van paarden gewerkt hebben; dat was echter hier niet het geval, want toen het bleek, dat, als het ware, de geheele kolonie goud op leverde, liet men het paardenfokken voor het voordeeliger goud- delven varen, waardoor de fokkerij en hiermede de qualiteit der paarden zoo sterk achteruitging, dat de gevolgen hiervan nog bijna twintig jaren daarna merkbaar waren. Alleen het volbloed Engelsche renpaard ontsnapte aan dezen achteruitgang; deze klasse van paarden, die men noodig had bij den rensport, waarbij groote bedragen omgingen, werd integendeel steeds beter. Langzamerhand ondervond echter menig gouddelver, dat de resul taten van zijn werk erg onzeker waren en stak hij zijn geld liever in landelijke ondernemingenhieraan was het te danken, dat ongeveer sedert 1865 in de qualiteit der paarden weder vooruitgang te be-

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 345