898 maakt (handled) en doorgaans tegen het vierde jaar van zijn leven gedresseerd (broken in); het komt maar zelden voor, dat een veulen vóór zijn derde jaar door menschenhanden wordt aangeraakt. Dit handzaam maken is eigenlijk eene temming van het aan vrij heid gewende dier, meer niet. Het jonge paard krijgt met verschillende listen een halster aan, aan den halster is een touw bevestigd, dat met het andere losse einde aan een draaibaren paal wordt gebondenhet paard loopt dan in de rondte, tot het te moe is om zich verder te verzetten. Is het dier na eenige dagen geheel mak geworden, en aan de menschelijke behandeling gewend geraakt, dan wordt het ver kregen resultaat behouden en het dier dagelijks opgetreusd en aan de hand geleid, de beenen worden opgelicht enz. Als het paard 4 jaar oud is, wordt het gezadeld en bestegen of ingespannen en is het na eene maand gereed om aan het werk te gaan of wel te worden verkocht. Ik hoorde verscheidene malen op paardenverkoopingen, voordat het bieden begon, den verkooper van een 4 jarig paard zeggen Gedresseerd als trek-, heeren- en damesrijpaard Op sommige „stations" echter zooals „Turanville" is het gewoonte met de veulens om te gaan al dadelijk na hunne geboorte, hen op te trenzen, hunne beenen op te lichten enz., in een woord hen mak te maken. Aantal fokkerijen, waar zij gelegen zijn, hoeveel paarden zij bevatten. Opgaven omtrent het bepaalde aantal fokkerijen heb ik niet kun nen krijgenhet aantal dier inrichtingen is echter af te leiden uit het aantal brandmerken, dat geregistreerd werd. Ieder squatter, tevens vee- en paardenfokker, heeft n. 1. een eigen brandmerk voor paarden en vee op zijne „stations" gefokt. Dit brandmerk doet hij door den Hoofdinspecteur van de vee- en paardenstapels in elke ko lonie registreeren. Zoo waren er in 1890 in Victoria 1435, in Nieuw- Zuid- Wales 2064 en in Queensland ruim 8000 brandmerken voor

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 349