588 afstanden vond men weinig verscheuring van het celweefsel met kleine in- en uitgangsopeningen, waardoor die wouden gemakkelijker te genezen waren dan vroeger. Ook bij schoten door de beenderen, in borst en buik kwam veel meer dan vroeger een gunstig verloop voor. Een enkele maal echter kwamen aan beide zijden, doch voornamelijk aan Duitsche zijde, ver schrikkelijk zware verwondingen voor. Men vond nl. bij een ingangs opening ter grootte van het kaliber van het projectiel, een 10 a 20 maal zoo groote, onregelmatig uitgescheurde uitgangsopening, waarin zich een geweldige verbrijzeling der weeke deelen en beenderen vertoonde. Daar tot dusver nimmer dergelijke kolossale schotwonden waren voorgekomen, en eene ernstige studie dezer wonden niet had plaats gehad, was het eenigszins te begrijpen, dat de Franschen beschuldigd werden, van tegen het verbod der Petersburger conventie van 1868, gebruik te hebben gemaakt van springprojectielen bij hunne Chas- sepot-geweren. Eerst na den oorlog werd door verschillende artsen de uitwerking der projectielen op levende en doode doelen grondig bestudeerd, en de proeven, door hen daartoe genomen, leverden het bewijs, dat de boven aangehaalde beschuldiging ten eenenmale ongegrond was, en dat de massieve projectielen op korten afstand geschoten en dus met groote snelheid in het lichaam dringende, aldaar eene explodeerende werking kunnen uitoefenen. Van dit verschijnsel werden verschillende verklaringen gegeven; aanvankelijk dacht men aan de buskruitgassen, die op de korte af standen met het projectiel de wond zouden binnendringen, en daar de explodeerende werking zouden veroorzaken. Het bleek echter uit proeven, dat de buskruitgassen reeds op eenige meters van de monding geen werkiüg meer uitoefenden, zóó dat ze zelfs geen blad papier meer in beweging brachten. Ook de bewering, dat de door het projectiel meegevoerde lucht- kolom de explosie zou teweegbrengen, bleek ongegrond, daar die punt van gecomprimeerde lucht als een vast lichaam werkt en dus geen uitwerking in zijwaartsche richting heeft. Verder werd nog beweerd, dat de centrifugaalkracht van het

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 34