584 roteerende projectiel de afgescheurde loodschilfers in zij waartsche richting als een schrootschot zou doen werken; doch daar het verschijnsel zich bleef voordoen bij niet roteerende projectielen, kon ook dat de oorzaak niet zijn. Ook kon die centrifugaalkracht niet zoo groot zjjn, wanneer men bedenkt, dat het projectiel over een afstand van 420 M. 800maal om zijn as draaide, zoodat één omwenteling op een halve meter kwam. Meer aanneembaar scheen de veronderstelling, dat het projectiel bij het treffen tot smelthitte verwarmd werd, en de afgesmolten deeltjes door de zich daarbij vormende gassen in alle richtingen weggeslingerd zouden worden; doch de omstandigheid, dat ook bij niet vervormbare projectielen, zooals die welke geheel van staal vervaardigd waren, hetzelfde verschijnsel zich voordeed, deed ook die verklaring verwerpen. De eenige verklaring eindelijk, die door proeven werd gestaafd, en die thans ook door de meeste chirurgen wordt aangenomen, was dat het projectiel, wanneer dit met groote snelheid een lichaam binnen drong, dat gevuld was mot eenige vochtige substantie, daarin eene hydraulische persing uitoefende, die, ziph in alle richtingen voort plantende, het lichaam deed uiteen barsten. Zoo bevond Kocher, dat bij het schieten op een gesloten, met droog zaagsel gevulde blikken bus, het projectiel er gewoon door giug, zonder noemenswaardige vervorming der wanden; bussen met nat zaagsel gevuld sprongen echter geheel uit elkander, terwijl de inhoud ver werd weggeslingerd. Bij het schieten op een runderlever werd bij een suelheid van het projectiel van 200 M. een zuiver, weinig trechtervormig kanaal gevormd; bij een snelheid van 400 M. daaren tegen was de ingangsopening zoo groot als een vuist, terwijl de uitgangsopening met twee handen niet bedekt kon worden. Tot het meten van den hydraulischen druk schoot Reger te Berlijn met het zacht looden Mauserprojectiel op een schaapskop, welke door een schroef in het achterhoofdsgat gesloten en aan een mano meter verbonden was. Op 30 M. afstand getroffen sprong de schedel in 20 a 30 stukkende manometer wees 2 atmospheren druk aan. Rekent men nu het inwendig oppervlak van den schedel op 500 cM 2, dan heeft dus bij 2 KG. druk per cM2 een druk van 1000 KG. plaats gehad. Geheel gesloten, met water gevulde blikken bussen werden door I

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 35