913 Eventueel aan te nemen paarden. Overtocht naar Java, prijzen der voor ons leger geschikte paarden, hunne keuring, tijd van het jaar, waarin zij zouden moeten worden overgevoerd. Naar mijne meening zijn geen voor troepenpaarden geschikte po- nies van de taille van onze paarden en van 1" tot 4" (Rijnl.) hooger uit Australië te betrekkendaarentegen wèl zeer goede, sterkge- bouwde rijpaarden met veel bloed (well-bred), goede gangen en krachtig genoeg om 100 KG. te dragen en alzoo geschikt voor cavalerie en artillerie. Yan deze klasse van paarden overtreft het aanbod verre de vraag. Zij zouden naar Java moeten worden overgevoerd met stoom schepen; de gelegenheden daarvoor concentreeren zich: 1° in de booten der British India Associated Steamerswaarvan de Queensland Royal Mailline een onderdeel is. De booten dezer ljjn verlaten Brisbane ééns in de maand en doen Batavia aan op hare reis naar London. Zij kunnen echter niet meer dan 50 paarden in ééns overvoeren, en rekenen voor den overvoer der paarden 7 -g per hoofd. 2° in de Eastern and Australian Steamship Companygevestigd te BrisbaneSydney en Melbournewaarvan de H.H. Gibss, Bright Co directeuren zijn en welker booten Melbourne, Sydney en Brisbane ééns in de maand verlaten en eene geheele lading paarden (tot 200) direct van een dier havens naar Batavia of Semarang zouden kun nen overbrengen op hare doorreis naar China en Japan. De over tocht duurt van 14 dagen tot 3 weken en kost 7 per paard voor Batavia af te leveren aan de kade te Tandjong-Priok en voor Semarang langs zijde van den stoomer. Een en ander verzekerde mij een der chefs dier firma, de Heer R. Bright. Geen der beide maatschappijen voorziet echter in het voeder voor de te transporteeren paarden, wel in het drinkwater; zij zijn echter zeer vrijgevig met vrij transport voor de paardenoppassers. De paarden kunnen tegen sterfte worden verzekerd. Mocht de regeering er toe besluiten, het leger met paarden uit

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 364