585 dergelijke schoten geheel vernield, terwijl de manometer 2-^ Atm. aanwees. Bij een runderscheenbeen werd een gelijke uitwerking en manometerdruk waargenomen. Hoe minder merg de beenderen bevatten, des te geringer was de hydraulische werking. In de weeke deelen van het lichaam werd eveneens hydraulische werking waargenomen doch in mindere mate. Reger toonde aan, dat bussen met vleesch gevuld en daarna dichtge- soldeerd een veel geringer manometerdruk deden waarnemen, dan bussen met water gevuld, hetgeen wordt toegeschreven aan de omstandigheid, dat de pezen en zenuwen enz. de voortplanting van den hydraulischen druk belemmeren. Het groote overwicht van het Chassepot-geweer in den oorlog van 1870-71 had eene algemeene kalibervermindering tot 11 tnM. ten gevolge. Daar uit al de toen geconstrueerde geweren een nagenoeg gelijkvormig projectiel met ongeveer dezelfde snelheid (420—430 M.) werd geschoten, leverden zij ook weinig verschil op in uitwerking; tot 2000 M. hadden de projectielen nog levende kracht genoeg om man of paard buiten gevecht te stellen. De quaestie van de uitwerking der projectielen moest echter geheel opnieuw bestudeerd worden, toen voor eenige jaren de voornaamste staten van Europa overgingen tot de invoering van een repeteergeweer van zeer klein kaliber, waarbij de voortdrijvende kracht geleverd wordt door eene nieuwe buskruitsoort, terwijl het projectiel bestaat uit een kern van lood, omgeven door een mantel van harder metaal. Het was toch te verwachten, dat bij de lichte, minder vervormbare projectielen, van kleiner kaliber, doch die met veel grootere snelheid werden geschoten, de uitwerking gewijzigd zou worden. Yandaar dan ook, dat door mannen van naam op het gebied der wondheelkunde een reeks van proeven werd genomen, om met eenige zekerheid te kunnen nagaan, welke soort verwondingen zich in den eerstvolgenden oorlog kunnen voordoen. De uitkomsten dezer proeven, voor zoover betreft de hydraulische werking, de vervorming en het indringingsvermogen der projectielen, zullen hier in het kort vermeld worden. Dr. Paul Bruns (1) bezigde, tot het nemen zijner proeven het (1) „Die Greschoss-wirkung der neuen klein kaliber gewehre" door dr. Paul Bruns.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 36