931 bewoordingen bezigt en dus in dit opzicht niet meer licht verspreidt. Door deze wijze van handelen blijven veel te veel kranige daden bij het gros van onze militairen onbekend, wel wordt de toekenning van decoratiën te hunner kennisse gebracht, maar ten opzichte van de aanleiding daartoe blijven ze in 't duister rondtasteu. Het komt mij voor, dat die in een leger als het onze oprecht betreurd moet wordenin een zoo kleine troepenmacht moest, dunkt mij, elk schoon feit aan de vergetelheid onttrokken wordenelk officier en minder militair heeft, als het ware, in ieder garnizoen zijne kennissen, die in zijn doen en laten belangstellen en met veel genoegen zullen kennisnemen van door hem verrichte, uitstekende daden. Door dus ia korte bewoordingen een relaas van de aanleiding tot de onderscheiding te geven, wordt een gezonde belangstelling gewekt in geen enkele kazerne zullen de Koninklijke belooningeu onbesproken blijven, overal zullen zij tot voorbeeld dienen, tot navolging wekken. Ga ik zoo na, wat buiten en behalve hetgeen van officieele zijde gepubliceerd wordt, van moedige, met het Ridderkruis beloonde daden, bekend raakt, dan moet ik zeggen, dat ik tot een schralen oogst kom. Bij gelegenheid van de uitreiking van een Ridderkruis wordt door den commandeerenden officier een toespraak gehouden, waarin, al naarmate de welsprekendheid van die autoriteit, in korte woorden dan wel in den breede de verrichte handeling wordt medegedeeld, doch het behoeft wel geen betoog, dat deze rede slechts door den gelukkigen gede coreerde en diens naaste omgeving verstaan en begrepen wordt en de troepen daarvan in den regel slechts enkele klanken opvangen. Daardoor blijft de aanleiding aan de meeste militairen onbekend, tenzij iemand als Clio in het Indisch Militair Tijdschrift van 1890 zijne stem verheft om in bloemrijke taal sommiger daden te bezingen, dan wel schrijvers, die in brochures zich de bespreking van helden feiten tot taak stellen, de daden van enkelen aan de vergetelheid weten te ontrukken. Zoo heeft men een tijd gehad, dat men in Holland voor deze zaak erg warm liep en de teruggekeerde Ridders een plechtige ontvangst bereidde. Als de mailcouranten ons dan kond deden van de onder scheiding, waarmede deze of gene gegageerde was ingehaald, vonden we ook vaak een uitvoerige en opgewonden beschrijving van het feit,

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 382