983 Deze officier leidde den aanval met voortvarendheid en vastbe- radeaheid, baande zich door allerlei hindernissen een weg tot aan de binnenpoort. Toen hij daarop terugkeerde om versterking te halen, bewoog hij zich moedig op en neer in een hevig kruisvuur, totdat hij een voldoende macht had verzameld om de in't nauw verkeerende aanvallers ter hulp te snellen en den vijand uit het fort te verdrijven. 3e. Luitenant John Manners Smith, Indian Staff Corps, voor de groote onverschrokkenheid, waarmede deze officier den 20en December 1891 den aanval leidde op en tot de vermeestering geraakte van de sterke stelling, die nabij Nilt in de Hanza-JSTagarstreek, door den vijand bezet was. Deze stelling was door den aard van het terrein, bij uitstek moeielijk te nemen en had dan ook reeds sedert zeventien dagen het voortrukken van onze troepen verhinderd. Zij werd toen genomen door een slechts vijftig bajonetten sterke afdeeling, met een detachement van gelijke sterkte tot soutien. De eerste dezer twee afdeelingen stond onder bevel van luit. Smith, aan wiens voortreffelijke leiding en met voortvarendheid gepaard gaande koelbloedigheid het was te danken, dat de vijandelijke positie werd vermees terd. Gedurende bijna vier uren bracht bij zijn handjevol manschappen over een steile, moeielijke helling voortdurend voorwaarts en geleidde hij hen, zoodra de van boven neergeworpen hagelbuien van steenen een oogenblik ophielden, steeds nader tot de versterking. Hij was het eerst op de borstwering en legde met zijn revolver een op hem toegeschoten en op korten afstand verwijderden vijand neder. Zou een navolging van het door onze Britsche naburen gegeven voorbeeld, voor ons Koloniaal leger niet gewenscht zijn Mij dunkt van ja, want vooral in een krijgsmacht als de Indische is de spreekwijze „Leeringen wekken, voorbeelden trekken" in ieder opzicht van toepassing. Terwijl in de Europeesche oorlogen het handgemeen hoe langer zoo zeldzamer wordt en het vuur op groote afstanden met den dag meer op den voorgrond treedt, terwijl daar een man, die in een gesloten afdeeling geplaatst, kalm zijn goed gericht vuur afgeeft op een vijand, die duizend en meer bajonetlengten van hem verwijderd is, meer waarde heeft, dan een slecht schutter met den duivel

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 384