- 934 in't lijf, die naar niets vuriger haakt dan om zich met zijn tegenstander op het blanke wapen te meten, is de toestand in onze Indische oorlogen nog altijd een geheel andere, ja eigenlijk dezelfde als toen in Europa het blanke wapen over den uitslag van den strijd besliste. Hier in Iudië wordt, als het. ware, voortdurend de ondervinding opgedaan dat persoonlijke moed, kalme doodsverachting en tot het uiterste gedreven vermetelheid de eigenschappen zijn, die tegenover den Inlandschen vijand op de snelste en meest afdoende wijze tot de zege voeren, ja, dat deze deugden zelts tactische kennis en weten schappelijke ontwikkeling voorbij streven. Die eigenschappen aan te kweeken, moet dus het hoofddoel zijn; gevechten met Inlandsche vijanden zijn voor onze soldaten dagelijksch btood, de strijd met een Europeeschen tegenstander is daarentegen iets, dat gelukkig tot de hooge zeldzaamheden behoort. Geen beter middel nu om onzen manschappen tot grootsche daden te brengen dan hen bekend te maken met door anderen bedreven heldenfeiten, dan hen te wijzen op de gevolgen van dapperheid en doodsverachting, dan hunne aandacht te vestigen op de hooge onder scheidingen, die hun daarvoor kunnen te beurt vallen. En welk een rijk veld zou daardoor beschikbaar komen voor het houden van theorieën, als in 4 van het „Voorschrift tot het houden van oefeningen" bedoeld worden. Wat zouden de officieren een stof hebben, om bij den militair niet alleen de noodige beroepskennis aan te kweeken, maar hem ook liefde voor den militairen stand, achting voor de uniform en gehechtheid aan het vaandel in te boezemen. Wat zou het gemakkelijk zijn en tot het gemoed spreken wanneer' met aanhaling van voorbeelden, werd gewezen op der soldaten verplich tingen in het gevecht en in den velddienst, en wat zou op aangename en leerrijke wijze kunnen worden voldaan aan den wenk, vervat in het slot der 2e alinea van 7 van het zooeven genoemde voorschrift. Ik geloof dan ook ten stelligste, dat het legerbestuur een goede en wijze daad zou verrichten door öf in de betrekkelijke dagorder of bijv. in dit Tijdschrift op de Koninklijke besluiten, waarin de militaire belooningen worden bekend gemaakt, eene toelichting te geven als bijv. voor het Engelscb Indische Leger geschiedt in de Army and Navy Gazette. September 1892.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 385