946 ophoudelijke gezwaai van het gemiddeld trefpunt van rechts naar links, tot men als het ware bij toeval de goede correctie heeft ge vonden en men verder de schietstaten kan invullen met dat stereo type o o, dat in den regel niets anders is dan eene stilzwijgende erkenning van het feit, dat men zich niet in staat gevoelt de af wijkingen naar behooren te schatten. Zelfs bij gebruik van harp- ramen, draadnetten, kijkers of andere instrumenten, is de meting der zijdelingsche afwijkingen nog ver van nauwkeurig. Het geringe theoretische der eerste methode gaat dientengevolge in de practijk geheel verloren. Maar zelfs dan, wanneer' men in staat was de zijdeling sche afwijkingen met volkomen juistheid te schatten, dan zou men toch reeds geneigd zijn om naar eene andere methode om te zien, al ware het ook alleen maar om van al die optellingen, deelingen en aftrekkingen ontslagen te zijn, die onafscheidelijk aan het alge meen geldende systeem zijn verbonden. Schietregels moeten een voudig zijn, d.i. niet alleen eenvoudig klinken, zoodat zij weinig inspanning van het geheugen vorderen, maar zij moeten bovendien in de toepassing weinig of geene berekeningen noodzakelijk maken. De thans geldende, de schatmethodegelijk men haar zou kunnen noemen, voldoet aan dien eisch niet. Stelt men nu voor breedte afwijkingen dezelfde regels als voor lengteafwijkingen, dan zijn daaraan de volgende voordeelen verbonden a. De regels worden belangrijk vereenvoudigd. b. De nauwkeurigheid wordt in het algemeen grooter. c. Het waarnemen der schoten wordt veel gemakkelijker. d. Het aantal berekeningen wordt geringer. e. Bijzondere toestellen worden overbodig. Waar de voordeelen zoovele zijn, kan het naar onze meening niet anders dan zeer aanbevelenswaardig worden geacht de thans ge bruikelijke methode te verlaten. Wij meenen hier voldoende te hebben aangetoond, dat men daartoe gerust kan overgaan, zonder dat men ook maar in 't minst beducht behoeft te zijn, dat de nauw keurigheid er door geschaad zal worden. Toch meenen wij, dat er een overwegend bezwaar bestaat om alle schiet regels voor lengteafwijkingen ook voor breedteafwijkingen tedoen gelden. Iedere afwijking, zoowel in de lengte als in de breedte is

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 397