de som van twee fouten, namelijk een constante en een veran derlijke. liet elimineeren dier constante fout is eigenlijk, wat men inschie ten noemt; is eenmaal die fout geëlimineerd, of liever, moet men dit op waarschijnlijke gronden aannemen, dan begint het voortge zette vuur, waarbij men controleeren moet, of die aanname juist is of niet. Doordien in het algemeen over de grootte der lengte afwijkingen niet geoordeeld kan worden, is daarbij het elimineeren der constante fout omslachtig en tijdroovend; het vordert normaal minstens vijf schoten en enkel de omstandigheid, dat men dit on mogelijk op kortere wijze gedaan kan krijgen, is oorzaak, dat men daarin dient te berusten. Bij breedteafwijkingen kan men daarentegen de constante fout, althans bij benadering door schatting leeren kennen, en is men dien tengevolge in staat haar door eene enkele correctie, dus na één schot, te elimineeren. Is namelijk de afwijking zóó groot, dat het on waarschijnlijk moet worden geacht, dat het ware gemiddelde trefpunt in het doel ligt, (en wij zullen aangeven, hoe men dit beoordeelen kan), dan volgt daaruit, dat het waarschijnlijk elders is gelegen, en wel daar, waar het eerste schot gevallen is. W ant aangezien de kans om eene afwijking o te verkrijgen, altijd grooter is dan de kans op eene afwijking van bepaalde grootte, heeft men altoos de meeste waarschijnlijkheid, dat het ware gemidddelde trefpunt samen zal vallen met dat, hetwelk men bij het eerste schot verkregen heeft, en de afstand hiervan tot aan het doel is dus het meest waarschijnlijk bedrag, waarmede men corrigeeren moet. Men mag daarna aanne men, dat het gemiddeld trefpunt in het doel ligt en men moet dit zelfs aannemen, tenzij uit het tweede schot wederom blijke, dat tengevolge van onjuiste schatting of eenige andere oorzaak, die aan name wederom onwaarschijnlijk wordt gemaakt. Het voortgezette vuur bij breedteafwijkingen kan dus eerst beginnen, zoodra men eene afwijking krijgt, kleiner dan de berekende maatstaf. Voert men hiertegen aan, dat dit eene dooreenmenging is van twee systemen, een hinken op twee gedachten, dan merken wij op, dat eene consequente doorvoering van alle regels voor lengteafwij kingen in normale gevallen, minstens vier schoten meer zal kosten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 398