588 dat op de korte afstanden hevige explosie voorkwam. Bij volle lading werd op 10 15 M. een schedel totaal verbrijzeld. Op af standen beneden 200 M. vertoonden zich de weeke deeien nog sterk uiteengescheurd, bij ingewandsverwondingen op dien afstand moet de dood onmiddellijk intreden, terwijl bij schoten door de beenderen afzetten onvermijdelijk is. Op de grootere afstanden echter werden meer enge en regelmatige kanalen verkregen met minder versplintering der beenderen. In 't algemeen hebben de proeven in Frankrijk aangetoond, dat de verwondingen door het Lebel-projectiel veroorzaakt voor de genezing gunstiger zijn, dan die door het 11 mM. Gras-projectiel veroorzaakt. In Oostenrijk werden door -dr. Habart proeven genomen op paarden. Ook hij bevond, dat de longen door haar grootere veer kracht minder explosie vertoonden. Bij een schot in eene gevulde maag had hevige explosie plaats, terwijl bij eene ledige maag de de hydraulische werking gering was. Ook werd bij gevulde darmen tot 600 passen nog hydraulische druk waargenomen. Ook bevond Habart, dat de wonden bij het losraken van mantel en kern veel gecompliceerder werden. Zelfs op 1000 M. werden door hem 15 a 20% der projectielen opgestuikt teruggevonden, bij het treffen van harde schedels en mergbeenderengedeeltelijk had de stalen mantel losgelaten en was de kern geheel vrij en vervormd, gedeeltelijk waren de projectielen gespleten. Dit zal echter volgens hem bij beenderen van het menschehjk lichaam minder zijn, daar die minder hard en dik zijn. Bij de met het Hebler-geweer in Zwitserland genomen proeven bleken de ontstane verwondingen voor de genezing gunstiger te zijn. Het projectiel van dat geweer had 7.55 mM. kaliber, een hard looden kern met stalen mantel, en eene aanvankelijke snelheid van 607 M. De vaste verbinding van kern en mantel bood weerstand aan de hardste beenderen van het menschelijk lichaam. Het resultaat der proeven was, dat op de korte afstanden grooter 'indringing met minder zijwaartsche werking werd waargenomen, derhalve geringer hydraulische werking. Op de grootere afstanden minder versplintering der beenderen en minder verplaatsing der splinters.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 39