950 richting gedaan, door o a. voor te schrijven, dat men zich inge schoten mag beschouwen, als het aantal schoten rechts ongeveer ge lijk is aan het aantal links. Doch deze regel is o. i. te vaag en niet stellig genoeg. Hij zal ongetwijfeld tot veel verschil van ge voelen aanleiding gevenniemand weet toch hoe groot het verschil mag zijn. Wij achten dit een gebrek in het voorschrift, waaraan men in de eerste plaats den eisch mag stellen, dat het duidelijk en beslist zij. Wij achten het evenwel overbodig, die regels hier uit voerig te critiseerende wijze toch, waarop wij de onze gemotiveerd hebben, toont duidelijk genoeg aan, in welk opzicht zij naar onze meening minder juist geacht moeten worden. Aan het einde van onzen arbeid gekomen, willen wij nog opmerken, dat wij nergens bij de ontwikkeling onzer regels verondersteld hebben, dat S50 groot of klein is, waaruit volgt, dat zij evengoed voor achter- laad-als voor voorlaad- voor getrokken als voor glad geschut gelden. A. Regels voor het schieten met één vuurmond, a) Correctiën voor lengteafwijkingeu. Het eerste schot met de opzethoogte voor den afstand, als deze in de schootstafel voorkomt; zoo niet dan met de geïnterpoleerde opzethoogte voor het meest nabijliggend veelvoud van 25 M. Bij getrokken mortieren steeds de opzethoogte door interpolatie bepalen. Valt het le schot of-j-, dan de opzethoogte zooveel vermeerderen of verminderen als in de kolom correctie voor de le grens van de schootstafel is opgegeven en deze correctie zoolang toepassen tot een schot in tegengestelden zin van de (het) voorgaande is waargenomen. Daarna tusschen de opzethoogten der twee laatste schoten viermaal halveeren en met de laatst verkregen opzethoogte doorvuren. Indien tot en met het eerste halveeren met zekerheid is waargenomen, dat de afwijking van een schot gering is, dan vooruit of teruggaan met correctie der 1° grens, al naarmate dit schot of -j- is waar genomen, deze correctie zoo dikwijls toepassen tot een schot in tegen gestelden zin van de (het) voorgaaude is verkregen, daarna eenmaal halveeren en met de laatst verkregen opzethoogte doorvuren. Bij voortgezet vuur geene verandering brengen in de opzethoogte, tenzij het verschil tusschen het aantal -j- en schoten bij de eerste

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 401