958 begroet. Den 15en op laatstgenoemde plaats aangekomen, kreeg ik last om reeds den 17en met mijn detachement naar Loeboe Likoe de grens van Makakau, te gaan om een transport vivres en tandoe's' derwaarts te begeleiden en op laatstgenoemde plaats de hoofdcolonne in te wachten. Deze kwam den 2D" Aug. 1853 te Loeboe Likoe aan en ver volgde den 22°" haar weg naar het district Makakau. Ik ging bij dezen marsch met mijn detachement, 40 Pradjoerits en een massa lansdiagers voorop, om, waar het noodig was, het sterk begroeid voetpad open te kappen. De weg was uiterst moeielijk; nu klimmende dan weer dalende en van tijd tot tijd door onafzienbare, steile ravijnen begrensd. Ten 121 uur werd nabjj een beekj g0engei Ajer Rinti, midden in 't bosch halt gehouden en gebivouakeerd en werden van boomstam men en groote bladeren afdaken gemaakt. De nacht ging rustig voorbij; den volgenden dag werd doorge marcheerd en ten 12| uur 's middags Pakan Dalam bereikt. Deze plaats lag op een hoogte van 15 a 1800 voet boven de oppervlakte der zee en bood een prachtig uitzicht. Na aldaar gegeten te hebben, en nadat de paarden waren terug gezonden, werd de marsch vervolgd; de weg werd steeds vermoei ender, ja zelfs gevaarlijk door de steile hoogten, waarvan men zich dikwijls moest laten afglijden om er aan den anderen kant zich weder met de handen op te werken. Tegen 3 uur bereikte men een steil, klimmend en aan weerszijden door zwaar begroeide ravijnen begrensd voetpad, waarop volgens de gidsen een versperring zou zijn aangelegd, waarachter van borstweringen en palissadeeringen een hevig vuur op de troepen zou worden geopend. Yan omtrekken was geen sprake, zoodat op handen en voeren kruipende moest worden voortgegaan; gelukkig vond de voorhoede de versperring onverdedigd en kon zij haar dadelijk bezetten. Dit was zeer in ons voordeel, want het punt was met weinige manschappen te verdedigen geweest, terwijl bamboekokers waren aangebracht, waardoor de geweren gelegd en op één punt gericht konden worden. Blijkbaar had de vijand ons niet verwacht, we marcheerden door

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 406