589 Het Rubin-Schmidt geweer, in Zwitserland ingevoerd, heeft een hard loodeu projectiel met een daaraan zeer solide bevestigde stalen punt; de achterste helft van het projectiel heeft eene papier omwikkeling. Door deze inrichting van het projectiel, verwacht men de trefze kerheid en het indringingsvermogen daarvan te kunnen verhoogen. Overigens verschilt dit geweer, wat kaliber en aanvankelijke snelheid aangaat, zoo weinig van het Hebler- geweer, dat de uitwer king ook weinig verschil moet opleveren. Ook door den Engelschen militairen aits Marsh werd bij zijne proeven met het Lee-Metford geweer aangetoond, dat de verliezen aan menschenlevens in een toekomstigen oorlog minder zullen zijn door de invoering der klein kaliber geweren. De gevolgtrekkingen door hem gemaakt uit verwondingen, veroor zaakt door het projectiel van het Lee-Metford geweer op 100 en 2500 yards, waren, dat de kogels der klein kaliber geweren minder opstuiken en minder zijwaartsche uitwerking hebben, dat de wonden zuiverder gevormd, geringer in afmeting en met minder vernieling der getroffen deelen voorkomen, dat de wonden niet gecompliceerd wor den door stukken van den mantel, noch door loodschilfers, noch door eenig ander vreemd lichaam, en dat de wonden spoedig genezen. Deze uitkomsten zijn zoo gunstig, dat de schrijver van het artikel in de „Army and Navy Gazette" waaruit het bovenstaande is getrokken, vreest dat de toekomstige wonden al te onbeduidend zullen zijn, en hij in dat geval wenscht voor te stellen de afmetingen van het projectiel te vermeerderen. De vormverandering of opstuiking der vroegere zacht- en hard looden projectielen bracht behalve verhoogde hydraulische werking, (zooals uit de proe?en van dr. Bruns blijkt) ook menigmaal gevaarlijke bijomstandigheden mede; behalve toch dat de wond grooter werd, gebeurde het menigmaal dat loodschilfers, door den zijwaartschen druk, zijkanaaltjes in het vleesch vormden, waaruit ze zeer moeielijk te verwijderen waren. Bovendien is het duidelijk, dat hoe grooter het kaliber is, en hoe meer het projectiel opstuikt, er des te meer kans bestaat dat vreemde lichamen, als stukken van kleeding en

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 40